Likopen - zdrowie i młodość z pomidora

Zdrowie i młodość z pomidoraCo to jest likopen?

Likopen to najbardziej wartościowy składnik pomidorów. Jest jednym z najsilniejszych, występujących naturalnie przeciwutleniaczy. Z chemicznego punktu widzenia, jest węglowodorem nienasyconym. Należy do grupy karotenoidów, podobnie jak beta- karoten czy luteina. Jest związkiem lipofilnym, tzn. rozpuszczalnym w tłuszczach. W komórkach roślinnych uczestniczy w procesie fotosyntezy.

Właściwości likopenu

Najważniejsze prozdrowotne właściwości likopenu wynikają z jego silnych zdolności antyoksydacyjnych. Jak dowiodły liczne badania, likopen zmniejsza ryzyko raka prostaty, nowotworów wieku podeszłego, a także raka piersi i szyjki macicy. Poza tym, likopen  ma duże znaczenie w profilaktyce chorób serca oraz miażdżycy, gdyż ma zdolności przeciwdziałające agregacji płytek krwi oraz obniżające stężenie „złego” cholesterolu. Jako silny przeciwutleniacz, opóźnia procesy starzenia. Ponadto wpływa na odporność skóry na działanie promieni słonecznych, przeciwdziała powstawaniu przebarwień. Co więcej, likopen pobudza syntezę kolagenu, który jest odpowiedzialny za sprężystość skóry.

Gdzie go szukać?

Likopen - zdrowie i młodość z pomidoraW największych ilościach, likopen jest obecny w pomidorach dojrzewających w słońcu, zbieranych pod koniec lata. Jako jeden z nielicznych związków prozdrowotnych, pochodzenia roślinnego, wykazuje silniejsze działanie i lepszą przyswajalność w postaci przetworzonej (gotowanej, smażonej, pieczonej). Dlatego najwięcej tego związku znajduje się w ketchupach, pastach pomidorowych, sosach, zupach, koncentratach, suszonych pomidorach. Najlepiej wchłania się w towarzystwie tłuszczy. Likopen jest naturalnym barwnikiem dodawanym do żywności (oznaczany jest symbolem E 160d). Barwione są nim lody, desery, zupy w proszku, wina. Niewielkie ilości likopenu znajdują się w czerwonych grejpfrutach, morelach, arbuzach.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz