5 pytań o katar alergiczny

Czym jest katar alergiczny?

Alergiczny5 pytań o katar alergiczny katar (inaczej katar sienny, pyłkowica, gorączka sienna), jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa, wywołanym przez alergeny wziewne. Na skutek reakcji organizmu na alergen, swoiste przeciwciała (immunoglobuliny IgE), powodują uwalnianie drażniącej błonę śluzową histaminy. Katar sienny może przybierać postać sezonową (okazjonalną, ostrą), uzależnioną od sezonowej obecności alergenów w powietrzu (np. podczas pylenia roślin), lub przewlekłą (całoroczną), w przypadku uczulenia na alergeny stale obecne w powietrzu (np. roztocza).

Jakie alergeny powodują katar sienny?

Katar o podłożu alergicznym wywołują alergeny obecne w powietrzu. Najczęściej są to pyłki roślin, roztocza, spory pleśni, pierze, sierść zwierząt. Bywa, że katar jest odpowiedzią organizmu na alergeny pokarmowe lub leki.

Jakie są typowe objawy alergicznego nieżytu nosa?

U osób uczulonych, pod wpływem dostania się do organizmu alergenu, pojawiają się typowe objawy:

  • wodnista wydzielina z nosa
  • napady kichania
  • świąd nosa, podniebienia
  • obrzęk błony śluzowej – uczucie zatkania nosa
  • przekrwienie spojówek, łzawienie
  • czasowa utrata węchu

Do tych charakterystycznych objawów często dochodzi ból głowy, problemy ze snem, koncentracją, przemęczenie.

Jakie powikłania może powodować katar alergiczny?

Alergiczny nieżyt nosa powoduje znaczne obniżenie jakości życia chorego. Ze względu na znaczne osłabienie śluzówki górnych dróg oddechowych, jest ona bardziej podatna na ataki wirusów i bakterii. Nieleczony katar o podłożu alergicznym może doprowadzić do rozwinięcia astmy oskrzelowej a także chorób o podłożu immunologicznym.

Jak leczy się katar alergiczny?

Najskuteczniejszym sposobem walki z katarem alergicznym jest wyeliminowanie z życia drażniącego alergenu. Jest to jednak często niemożliwe. Przy nasilonych objawach alergii stosuje się doustne, lub działające miejscowo leki blokujące reakcję alergiczną (leki antyhistaminowe, kortykosteroidy). Chwilową ulgę przynoszą krople oraz spraye obkurczające susówkę nosa, (np. na bazie pseudoefydryny).  Dostęp alergenów do błony śluzowej nosa możemy znacznie utrudnić, stosując nowoczesne leki w postaci działającego miejscowo żelu ( np. Xylorin Alergia). Działanie preparatu  polega na utworzeniu  na powierzchni błony śluzowej nosa swoistej bariery ochronnej nieprzepuszczalnej dla czynników alergicznych.

zródła zdjęć: www.pinterest.com; www i-apteka.pl

Dodaj komentarz