Kaszel – trudny przeciwnik

Kaszel – trudny przeciwnikLeczenie kaszlu u dzieci to nie lada wyzwanie dla rodziców. U maluchów w wieku przedszkolnym nawet 8-10 infekcji wirusowych w ciągu roku to norma. Niemalże każda taka infekcja przebiega z kaszlem. W jaki sposób leczyć kaszel u dzieci? Co robić, by infekcje wirusowe trwały jak najkrócej i  nie kończyły się bakteryjnymi powikłaniami? Oto kilka zasad, które pomogą nam właściwie walczyć  z kaszlem u naszych milusińskich.

Aby właściwie leczyć kaszel, naucz się odróżniać jego rodzaje.

8e4ad680701a77a26076c31b8cfa79c3Praktycznie każda infekcja górnych dróg oddechowych zaczyna się suchym kaszlem ( tzw. nieproduktywnym). Gdy kaszel jest bardzo męczący, nie daje  spać w nocy, doraźnie dziecku możemy podać preparaty, które hamują odruch kaszlu. Pamiętajmy, że nie jest to jednak leczenie, a jedynie blokowanie objawu. Po kilku dniach choroby kaszel staje się „mokry”, odksztuszający (tzw. produktywny). Leczenie mokrego kaszlu powinno sprowadzać się do tego, by pomóc wydzielinie zalegającej drogi oddechowe wydostać się, odkrztusić. Oczyszczenie dróg oddechowych z chorobotwórczego śluzu jest jedyną drogą do wyzdrowienia. Na tym etapie choroby nie wolno hamować odruchu kaszlu, a wspomagać go, stosując leki rozrzedzające wydzielinę,  wykrztuśne.

Oklepuj plecki dziecka

Gdy u dziecka pojawi się kaszel mokry, oprócz podawania lekarstwa wykrztuśnego, warto kilka razy w ciągu dnia oklepać plecki naszej pociechy. Mechaniczne działanie wspomoże, obrazowo mówiąc,”odklejenie” się wydzieliny od ścian układu oddechowego. Dziecko należy położyć sobie na złączonych kolanach, tak aby jego głowa położona była nico niżej niż pupa. Zdecydowanymi  ruchami dłoni złożonej w łódeczkę, oklepywać miejsce po miejscu plecy dziecka, zaczynając od dolnej części żeber, przesuwając się w kierunku głowy. Najlepiej oklepywać dziecko zaraz po przebudzeniu,  każdorazowo kilkanaście minut po podaniu syropu wykrztuśnego oraz na chwile przed snem.

Wypróbuj domowych sposobów

W łagodzeniu kaszlu pomogą sprawdzone, domowe sposoby:

Kaszel – trudny przeciwnik

  • Czosnek – ten naturalny antybiotyk jest nieocenionym w leczeniu infekcji. Ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku i łyżeczką masła ułatwia odkrztuszanie, działa rozgrzewająco i napotnie.
  • Domowe syropy z cebuli lub buraka – działają przeciwzapalnie, łagodzą meczący kaszel, wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych a duża ilość witaminy C wspomogą organizm w walce z przeziębieniem i uodparnia.
  • Inhalacje – gdy nie jesteś szczęśliwym posiadaczem profesjonalnego inhalatora – nie szkodzi. , Do wykonania zabiegu inhalacji wystarczy w zasadzie miska z gorącą wodą i kilka łyżek ziół ( tymianku, majeranku). Parujące naczynie należy postawić obok śpiącego dziecka.
  • Miód, maliny, cytryny, imbir – z tych składników możemy przygotować napoje, które nasza pociecha będzie piła podczas choroby. Działają rozgrzewająco, przeciwzapalnie, napotnie, są bogate witaminę C, która wzmocni układ odpornościowy w walce z chorobą.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz