Jak dbać o orchidee?

Orchidea – to potoczna nazwa roślin ozdobnych z rodziny storczykowatych, o pięknych, przypominających motyle, kwiatach. Mają mięsiste zielone liście, spomiędzy których wyrastają łodygi. Na ich szczycie pojawia się od kilku do kilkunastu okazałych kwiatów.  Orchidee na dobre zagościły w naszych wnętrzach. Chętnie wręczamy je w prezencie. Ale jak o nie dbać, by kwitły często i długo?

Podłoże Jak dbać o orchidee?podłożem dla storczyków jest kilkucentymetrowa warstwa składająca się z: kory, torfu, mchu, węgla drzewnego. Gotowe mieszanki najlepiej zakupić w sklepie ogrodniczym. Storczyki sadzimy płytko, w niewielkiej doniczce. Ważne, by umieścić w niej ziarna żwiru, zapewniające drenaż.

Podlewanie – storczyki nie tolerują przesadnego podlewania. Zdecydowanie lepiej rosną w suchym podłożu. Rośliny należy podlewać oszczędnie i rzadko, wodą miękką, pozbawioną wapnia, w temperaturze pokojowej. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której korzenie stoją zanurzone w wodzie.

Nawożenie – orchidee należy nawozić preparatami przeznaczonymi do ich pielęgnacji ( (pałeczki, płyny) raJak dbać o orchidee?z na dwa tygodnie, jedynie w okresie kwitnienia.


Ekspozycja –
orchidee dobrze rosną zarówno na parapetach okien ( zwłaszcza wschodnich i zachodnich), jak i w głębi pomieszczeń. Lubią światło rozproszone. Zbyt ostre słońce może powodować pojawianie się na kwiatach brązowych plamek lub przypalanie liści. Ważne, by utrzymywać wilgotność otoczenia około 60%.

Przycinanie – istnieje kilka szkół odnośnie przycinania pędów, na których kwiaty już przekwitły. Jedna mówi, by obcinać je zaraz po kwitnieniu, inne by przyciąć dopiero te, które już zupełnie obeschną. Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że nieprzycinane pędy często robią „skok w bok” i wypuszczają boczne łodygi, na których pojawiają się kwiaty.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz