Wrzody dwunastnicy i żołądka – przyczyny, objawy, leczenie
Choroba wrzodowa i jej objawy

Wrzody powstające w obrębie żołądka oraz opuszce dwunastnicy, to kraterowate ubytki błony śluzowej, którym towarzyszy stan zapalny oraz martwica.

Do typowych objawów choroby wrzodowej zaliczmy:

  • Ból  brzucha – na środku, poniżej mostka lub nad pępkiem
  • Ssący, piekący ból pojawiający się na czczo lub w nocy lub 1-3 godzin po spożyciu posiłku
  • Uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu
  • Uczucie pełności, rozpierania, odbijanie, wymioty
Helicobacter pylori– główny (choć niejedyny) winowajca

Wrzody dwunastnicy i żołądka – przyczyny, objawy, leczenie Szacuje się, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori odpowiada za powstawanie wrzodów dwunastnicy nawet w 90%, a żołądka w około 70%. Toksyny, które uwalnia bakteria uszkadzają błonę śluzową i wywołują stan zapalny. To, z kolei, prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny oraz kwasu solnego. Choroba wrzodowa może być także skutkiem używania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (powszechnie stosownych leków przeciwbólowych). Powstawaniu wrzodów sprzyja palenie papierosów, oraz przewlekły stres. Coraz częściej mówi się o genetycznym podłożu choroby.

Diagnostyka

Obecnie najskuteczniejszym sposobem diagnozowania choroby wrzodowej jest gastroskopia. Badanie polega na wprowadzeniu przewodu zakończonego kamerą, poprzez jamę usną i przełyk, do żołądka i dwunastnicy. Podczas badania lekarz ocenia stan błony śluzowej oraz pobiera wycinki w celu oceny histopatologicznej. Oprócz badania endoskopowego, można przeprowadzić testy na obecność Helicobacter pylori. Jednak wyniki pozytywne testu nie musza świadczyć o chorobie wrzodowej.

Wrzody dwunastnicy i żołądka – przyczyny, objawy, leczenie Leczenie

Choroba wrzodowa jest poważną chorobą, dlatego w przypadku zaobserwowania objawów należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie wrzodów odbywa się dwutorowo: poprzez stosowanie inhibitorów pompy protonowej, które znacznie zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego, jednocześnie przyjmuje się dwa antybiotyki. Terapia jest skuteczna, pod warunkiem ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza oraz stosowania odpowiedniej diety.

 

źródła: www.gastrologia.mp.pl; www.meodent.pl

źródła zdjęć:www.pinterest.com

Dodaj komentarz