Zdrowie i uroda

Kaszel – rodzaje, przyczyny i leczenie

Czym właściwie jest kaszel?

Kaszel - rodzaje, przyczyny i leczenieKaszel, to bezwarunkowy odruch powstający na wskutek podrażnienia komórek nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Podczas odruchu kaszlu następuje nagły skurcz ścian klatki piersiowej z wyrzuceniem powietrza z oskrzeli i płuc. Kaszel może być reakcją na obecność ciała obcego w drogach oddechowych (zakrztuszenie), bądź uszkodzenia błony śluzowej (infekcja wirusowa lub bakteryjna).

Rodzaje i przyczyny kaszlu w przebiegu infekcji wirusowej

Na ogół na początku infekcji wirusowej, pojawia się suchy kaszel (tzw. bezproduktywny). Przyczyną suchego kaszlu jest atak drobnoustrojów na błonę śluzową dróg oddechowych. Często napady suchego kaszlu bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza, gdy pojawiają się nocą i nie pozwalają odpocząć. W miarę rozwoju choroby, w drogach oddechowych gromadzi się gęsty, lepki śluz. Kaszel z suchego przechodzi w mokry, tzw. produktywny.  Drogą do wyzdrowienia jest pozbycie się śluzu (odkrztuszenie) z dróg oddechowych.

Jak leczyć kaszel?

W zależności od rodzaju kaszlu, stosuje się inne leczenie. Kaszlu suchego, jeśli nie jest zbyt uciążliwy, nie trzeba leczyć. Jednak, gdy kaszel suchy jest mocno nasilony, bolesny, męczący, nie pozwalający spać – należy stosować leki przeciwkaszlowe. Ich działanie, ogólnie rzecz biorąc polega na blokowaniu odruchu kaszlowego. Pamiętajmy, że kaszel to odruch korzystny dla wyzdrowienia. Dlatego, nie należy zbytnio z nim walczyć. A w drugiej fazie choroby, gdy kaszel jest mokry, wręcz wspomagać odruch kaszlu, poprzez stosowanie laków wykrztuśnych. Ich działanie polega na rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu wydostania się jej z dróg oddechowych.

Gdy infekcja minie, a kaszel pozostaje…

BywKaszel - rodzaje, przyczyny i leczeniea, że mimo wyleczenia infekcji, kaszel pozostaje. Kaszel poinfekcyjny może trwać nawet do kilku tygodni. Jest wynikiem zniszczenia, podczas choroby, komórek nabłonka oraz nadreaktywnosci dróg oddechowych. Na ogół kaszel poinfekcyjny przechodzi samoistnie. Jenak zawsze przewlekły  kaszel powinien być skonsultowany z lekarzem, celem wykluczenia innych groźnych chorób (np. krztuśca, zapalenia płuc itp).

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.