Magnez w tabletkach – kiedy trzeba po niego sięgnąć?
Magnez – rola w organizmie człowieka

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Oto najważniejsze z jego funkcji:

  • jest aktywatorem i koenzymem dla wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania enzymów,
  • jest niezbędnym elementem w szlakach metabolicznych związanych z syntezą białek, kwasów nukleinowych, lipidów, węglowodanów, uczestniczy w reakcjach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych,
  • bierze udział w transporcie elektrolitów prze błony komórkowe,
  • wspomaga regenerację komórek,
  • reguluje gospodarkę wapniową,
  • wpływa na procesy krzepnięcia krwi,
  • wzmacnia układ naczyniowo- sercowy,
  • wspomaga reakcje obronne organizmu.
Magnez w tabletkach – kiedy trzeba po niego sięgnąć?Niedobory magnezu – objawy

Człowiek pozyskuje magnez z pożywienia i wody. Jednak ze względu na spożywanie żywności pochodzącej z gleb nawożonych (głownie związkami zabierającymi potas) oraz dietę opartą na żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej konserwanty, coraz więcej osób cierpi na niedobór tego pierwiastka. Do innych przyczyn powodujących niedobory magnezu należą: niewłaściwa dieta, spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów, stres, picie nadmiernej ilości kawy, nadużywanie alkoholu. Objawy, jakie mogą świadczyć o niedoborze magnezu to: bolesne skurcze łydek, drganie powiek, warg, zwiększenie pobudliwości nerwowo- mięśniowej, niepokój, próchnica, łamanie paznokci, wypadanie włosów, trudności z koncentracją.

Magnez – gdzie go szukać

Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wznosi od 300 do 400 mg na dobę, w zależności od stylu życia, stanu zdrowia. W przypadku objawów niedoboru, warto sięgnąć po magnez w tabletkach. Najlepiej, gdy jest on zestawiony z witaminą B6, która ułatwia jego wchłanianie.  Naturalnym źródłem magnezu jest żywność, zwłaszcza pochodzenia roślinnego: produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, pestki dyni, słonecznika orzechy, kakao, nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki. W żywności pochodzenia zwierzęcego ten cenny pierwiastek znajdziemy w: mleku i jego przetworach, mięsie wieprzowym, wołowym, wędzonej makreli, łososiu. Dobrym źródłem magnezu jest wyskomagnezowa woda mineralna.

źródła zdjęc: www.pinterest.com

Dodaj komentarz