Listeria monocytogenes – co to za bakteria i czy należy się jej bać?

Ostatnio coraz częściej w mediach możemy natknąć się na ostrzeżenia i komunikaty, że w produktach spożywczych wykryto bakterię Listeria monocytogenes. A to w mrożonej kukurydzy, a to w kiełbasie, to  w twarogu. Ale co to właściwie za bakteria? Jak można się nią zarazić i czy jest groźna?

Listeria monocytogenes – co to za bakteria i czy należy się jej bać? L.monocytogenes jest bakterią gram – dodatnią, względnie beztlenową. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu odkrywcy – Josefowi Listnerowi. Listeria jest jednym z najbardziej zjadliwych drobnoustrojów przenoszonych poprzez żywność. Prowadzi do rozwoju choroby – listeriozy. Szacuje się, że 20-30 % zachorowań kończy się zgonem. Jak sugerują badania, nawet co 10 ludzki przewód pokarmowy może być zasiedlony przez tą bakterię. Na szczęście, zdrowy organizm, jest z reguły odporny na tą bakterię. Zdecydowanie podwyższone ryzyko zachorowania występuje u osób z obniżoną odpornością: u kobiet w ciąży, chorych na AIDS, osób po przeszczepach, przyjmujących leki immunosupresyjne. Listerioza może powodować: sepsę, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie rogówki, zapalenie płuc.

Szczególnie niebezpieczne jest zarżenie listerią u kobiet w ciąży, gdyż może ono doprowadzić do poronień, obumarcia płodu, zaplenia opon mózgowych u noworodków, upośledzenia fizycznego dziecka, w postaci ziarniakowatości obejmującej całe ciało. Listerioza, na początku objawia się podobnie jak grypa. Zaburzenia żołądkowo- jelitowe mogą poprzedzać rozwój poważnych form listeriozy, jak również pozostać jedynymi  objawami choroby. Czas pojawienia się objawów ze strony układu pokarmowego, na ogół nie przekracza 12 godzin.  Okres pojawiania się poważnych form listeriozy, waha się od kilku dni do trzech tygodni. Leczenie polega na antybiotykoterapii.

Listeria szczególnie dobrze bytuje w: mleku i jego przetworach, miękkich serach pleśniowych typu brie, mięsie i przetworach mięsnych, warzywach, jajach. Warunki chłodnicze nie zapobiegają rozwojowi bakterii – może ona się namnażać w lodówce. Ma zdolność przeżycia w zamrażarce. Na szczęście bakteria ginie w wysokiej temperaturze,w 60 st. C w ciagu 10 min., a w wyższych nawet w czasie kilku sekund.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

źródła: www.pl.wikipedia.org

 

Dodaj komentarz