W czym gotować - czyli jak wybrać dobre garnki?

W czym gotować - czyli jak wybrać dobre garnki?Wybór naczyń do gotowania, to temat rzeka. Z jednej strony chcielibyśmy, by zakup nie wyczyścił zbytnio naszej kieszeni, a z drugiej, zdajemy sobie sprawę, że powinny to być rzeczy w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia. W końcu będziemy ich używać nawet przez wiele lat, każdego dnia: gotować, smażyć, podgrzewać i przechowywać. Dobrze byłoby, aby garnki były „energo” i „czaso” oszczędne, a także były praktyczne i  miały ciekawy design.

Emalia – połączenie tradycji i nowoczesności

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa emaliowane garnki. Kojarzą nam się ze smakiem domowej zupy. Naczynia do gotowania, wykonane z metalu, pokryte emalią, wciąż mają szerokie grono zwolenników. Obecnie, emalia dodatkowo pokryta jest szkliwem, które stanowi powłokę, chroniącą przed uszkodzeniami, a także przed przenikaniem metali do żywności. Nadają się zarówno do kuchenek gazowych, elektrycznych oraz indukcyjnych. Garnki emaliowane mogą być wielokolorowe, zdobione, malowane.  Minusem naczyń emaliowanych jest ich stosunkowo mała odporność (choć zdecydowanie większa niż kiedyś) na uszkodzenia, obicia itp.

Stal, stali nie równa

W czym gotować - czyli jak wybrać dobre garnki?Obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się garnki jest stal. Stal uważana jest za materiał bezpieczny dla zdrowia. Odporna na uszkodzenia, trwała. Zakres cenowy kompletu garnków stalowych waha się od kilkudziesięciu złotych, nawet do kilku tysięcy. Cena najczęściej jest uzależniona od rodzaju stali (stal zwykła, stal szlachetna), grubości materiału oraz wykończenia. Często (choć nie zawsze) wraz z wysoką ceną garnków stalowych, idzie w parze jakość. Tak jest na przykład w przypadku garnków Philipiak. Wykonane z bardzo wysokiej jakości stali szlachetnej, o specjalnej akutermicznej konstrukcji – pozwalają na ekonomiczne i zdrowe gotowanie, w małej ilości wody, bez tłuszczu i soli.   Rozważając zakup garnków z „wyższej półki”, warto zasięgnąć opinii użytkowników, wpisać w wyszukiwarkę frazę: „philipiak garnki” i samemu się przekonać, czy i za co cenione są te naczynia. Garnki Philipiak chwalone są przez użytkowników za bardzo wysoką jakość wykonania, możliwość szybkiego i ekonomicznego gotowania, łatwość czyszczenia, dopracowanie w każdym szczególe (specjalnie zaprojektowane pokrywy umożliwiają obieg pary wodnej, nienagrzewające się uchwyty) oraz klasyczny, elegancki design.

Żeliwo, szkło oraz glina

Naczynia żeliwne, cenione są wyjątkową trwałość – nawet kilkadziesiąt lat. Nagrzewają się wolno, za to utrzymują wysoką temperaturę długi czas. Minusem jest ich duża waga. Na rynku dostępne są jeszcze garnki wykonane ze specjalnie hartowanego, odpornego na wysoką temperaturę szkła. Bezpieczne dla zdrowia, jednak mało popularne i dosyć trudno dostępne. Nie nadają się do gotowania na kuchenne indukcyjnej. No i jak to szkło, mogą się zwyczajnie rozbić. Niszą w sektorze garnków są naczynia z gliny. Najczęściej wykonywane tradycyjną metodą (na kole garncarskim), wypalane w piecu, pokryte szkliwem.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz