Twarda, czy miękka – która woda lepsza?

Woda z kranu –czy można ją pić? - Część III znów musimy się zmierzyć ze stereotypem, że woda twarda jest szkodliwa dla naszego organizmu. Otóż jest wręcz przeciwnie!! Woda tzw. twarda jest dla nas bardzo korzystna, ze względu na bogactwo jonów magnezu i wapnia. Kamień odkładający się w czajniku nie ma nic wspólnego z naszym organizmem i  wbrew powszechnej opinii nie powoduje powstawania kamieni w drogach moczowych . Te tworzą się na ogół ze szczawianów pochodzących z żywności. Woda twarda, pita a bez przegotowania, jest najlepsza  dla naszego zdrowia. Potwierdzają to liczne badania epidemiologiczne. Jony, zwłaszcza magnezu wykazują dobroczynne  właściwości, zapobiegają chorobom serca, chorobom naczyń, wpływają na układ nerwowy. Wapń z kolei odpowiedzialny jest za właściwą mineralizację kości i zębów,wpływa na krzepliwość krwi oraz układ nerwowy. Używanie  wody miękkiej lub uzdatniana  (sztucznie pozbawionej jonów magnezu i wapnia, na rzecz jonów sodu), do gotowania, pozbawia jonów magnezu i wapnia z gotowanej w niej żywności, np. warzyw, mięsa (nawet do 60%).

Woda z kranu –czy można ją bezpiecznie pić? - Część IPrzykładem, jak woda wpływa na zdrowie na pokazują przykłady Finów i Gruzinów. Ci pierwsi, piją wodę miękką, pochodzącą z lodowca. Gruzini – twardą. Zapadalność Finów na choroby serca i naczyń na przestrzeni lat, była na tyle znacząca, w porównaniu z Gruzinami, że Finlandia zdecydowała się na mineralizowanie wody pitnej. Na przestrzeni 25 lat, liczba zgonów Finlandczyków, z powodu chorób serca spała o ok. 73 %. Woda miękka, z kolei jest bardziej korzystna dla sprzętów gospodarstwa domowego, czajników, pralek, ekspresów do kawy. Ze względu na małe napięcie powierzchniowe, łatwo się pieni, wymaga mniejszej ilości  detergentów itp. Woda wodociągowa Polsce,wg obowiązujących norm, uznawana jest za wodę średnio twardą lub twardą. Może nie uzdatniajmy jej na siłę, nie dajmy się omamić reklamom. A kładąc na szali zdrowie nasze, a sprzętów  – odpowiedź chyba dla wszystkich  jest oczywista.

Przekonajmy się dopicia wody, prosto z kranu. Jest ona zdrowa, bezpieczna, tania, a do tego bardzo „eko” (nie kupując wody butelkowanej, nie zaśmiecamy naszej planety kolejnymi tonami butelek z plastiku).

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz