Wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na łonie natury, w lasach, parkach, na łąkach. Niestety czai się tam na nas niebezpieczeństwo, w postaci kleszczy. Czy da się przed nimi uchronić? Jakie choroby przenoszą te pajęczaki? Co robić, gdy ugryzie nas kleszcz?
Co to są kleszcze, gdzie na nas czekają i jak gryzą?
Kleszcze nalezą do rodziny pajęczaków. W Polsce jest ich 19 gatunków. Wszystkie są pasożytami zewnętrznymi kręgowców. Zamieszkują głównie tereny zalesione, wilgotne, ciepłe, wśród zarośli, w wysokich trawach, ściółce leśnej. Spotkać można je też na osiedlowych skwerach oraz przydomowych ogródkach. Kleszcze, wbrew powszechnej opinii, nie spadają z wysokich drzew, ale czekają na swojego żywiciela w wysokiej trawie, na gałęziach, pod liśćmi krzewów. Ocierając się o rośliny, kleszcze łatwo przedostają się na człowieka. Pasożyty najczęściej wbijają się w miejsce dobrze ukrwione, a jednocześnie nieco przysłonięte, np. za uszami, na karku, w pachwinach, pod pachami, pod kolanami. Ich ugryzienie nie boli, nie swędzi, dlatego często kleszcz żeruje na naszej skórze nawet kilka dni, zanim sam odpadnie lub zastanie zauważony.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Chorobą najczęściej przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Odsetek zakażonych pasożytów wynosi do kilkudziesięciu procent. Boreliozę wywołują ja bakterie, należące do krętków. Rezerwuarem krętek są głównie gryzonie. Jednym z pierwszych objawów choroby jest charakterystyczny rumień, w kształcie czerwonego pierścienia, pojawiający się na skórze, w rożnych miejscach ciała, przemieszczający się. Mogą występować objawy grypopodobne. Po około 3 miesiącach objawy zanikają, a choroba przechodzi w postać utajoną. Może dać o sobie znać nawet po kilku latach. Borelioza atakuje układ nerwowy, stawy, serce, prowadząc do wielu groźnych powikłań. Leczenie opiera się na stosowaniu antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn, tertacyklin. Bardzo ważne jest, aby w momencie zauważenia u siebie objawów wczesnych (rumień, bóle głowy, gorączka), udać się do lekarza, i natychmiast podjąć leczenie.
źródła zdjęć: www.pinterest.com