Pojęcie to słyszał z pewnością każdy z nas, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, co ono oznacza w praktyce. Dzisiaj wyjaśnimy, czym jest zdrowe odżywianie i w jaki sposób może wpłynąć na nasze zdrowie.

Czym jest zdrowe odżywianie?

Na stronie Wikipedii możemy przeczytać, że to nic innego, jak sposób przyjmowania substancji korzystnie wpływających na nasze zdrowie, bądź sprzyjających eliminacji takich ważnych chorób, jak otyłość, choroby serca czy choroby nowotworowe. Inaczej mówiąc zdrowe odżywianie to wybieranie produktów o właściwościach prozdrowotnych oraz rezygnacja z tych, które szkodzą nam, dostarczając jedynie pustych kalorii bądź obciążając niepotrzebnie organy takie, jak: serce, nerki, wątroba. Jednak to nie wszystko. W tym sposobie jedzenia, ważne są również służące zdrowiu nawyki.

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Chcąc zdrowo jeść, musimy przede wszystkim wyeliminować z diety cukier. Jego nadmiar prowadzi do tycia, a ponadto jest przyczyną trudnych do zwalczenia chorób metabolicznych. Ponadto prowadzi on do częstych spadków energii oraz wahań nastroju. Sprzyja próchnicy, grzybicom, a także kłopotom z cerą i włosami.  Zdrowe odżywianie oznacza też rezygnację z tak lubianych wszelkiego typu wysoko przetworzone produktów. Są one szkodliwe dla jelit, żołądka, trzustki czy wątroby. Stanowią ponadto źródło pustych kalorii. Podobnie jest ze słodzonymi napojami. Ich spożywanie może doprowadzić do nadwagi, ale także przyczynić się do otłuszczenia wątroby. Chcąc się zdrowo odżywiać, musimy też pamiętać o przestrzeganiu takich ważnych zasad, jak:

  • regularne spożywanie posiłków – zapobiega ono podjadaniu oraz pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu energii w ciągu całego dnia;
  • wypijanie dziennie co najmniej 2 litrów samej wody – wpływa to korzystnie na większość funkcji życiowych, ułatwia proces trawienia oraz usprawnia proces oczyszczania ustroju ze szkodliwych substancji;
  • zastępowanie ulubionych przekąsek warzywami lub owocami – to najprostszy sposób na uzupełnienie braków witamin, składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizmu; warto przy tym pamiętać, aby dziennie spożywać nie więcej niż 200-300 gram owoców, większa ilość może stać się przyczyną wyrzutów insuliny oraz wahaniom poziomu glukozy we krwi.

Przyrządzanie potraw

Zdrowe odżywianie dotyczy też zmiany w dotychczasowych sposobach przyrządzania potraw. Mowa tu o zastąpieniu tradycyjnego gotowania czy smażenia ich „lżejszymi” alternatywami, takimi jak: smażenie bez tłuszczu na przykład w piekarniku z użyciem specjalnego papieru czy gotowanie na parze. W obu przypadkach bardzo przydatne mogą okazać się odpowiednie naczynia. Ich duży wybór ma dla nas m.in. firma Philipiak – znany producent naczyń ze stali nierdzewnej, który obecnie poszerzył swoją ofertę o wiele przydatnych w zdrowej kuchni urządzeń typu szybkowar w nowoczesnej odsłonie lub ceramiczne noże, które nie wchodzą w reakcję z jedzeniem.

Zdrowe odżywianie wymaga pewnych wyrzeczeń czy korekt w dotychczasowym menu oraz zmiany niektórych przyzwyczajeń. Jednak stopniowo wdrażając jego zasady, można nie tylko polepszyć swoje zdrowie czy kondycję, ale i wygląd. To wybór, na który stać każdego bez względu na wiek czy prowadzony tryb życia. Trzymamy kciuki za każdego, kto podejmie się tego wyzwania.

Dodaj komentarz