gotowanie na parze krewetki z ryżem i brokułami

Zdrowe odżywianie wbrew pozorom nie ogranicza się jedynie do eliminacji z diety tych produktów, które dostarczają nam tzw. pustych kalorii. To również inny sposób przygotowywania posiłków, wśród których, jako najzdrowszy wymienia się gotowanie na parze. Sprawdź, czy wiesz, na czym polega ta metoda oraz jakie niesie korzyści dla naszego zdrowia.

Jak wygląda gotowanie na parze?

Zanim przystąpimy do pracy, musimy wyposażyć się w odpowiednie naczynia. Może to być parowar bądź też specjalny garnek do gotowania na parze. Obydwa są wyposażone w specjalne koszyczki lub wkłady, w których umieszcza się poszczególne składniki naszej potrawy. Wcześniej należy wlać do naczynia niewielką ilość wody. Ważne, byśmy nie dodawali do niej soli. Można ją zastąpić ulubionymi ziołami, które należy dodać do gotowanych potraw. Gotując na parze, nie możemy zapominać o tym, by garnek został szczelnie zakryty. Pomoże to w zebraniu się pary wodnej, która ugotuje nasze jedzenie.

gotowanie na parze makaron

Gotowanie na parze – zalety tej metody obróbki żywności

Ten sposób obróbki termicznej jedzenia uznawany jest obecnie za najzdrowszy. Dlaczego? Przemawia za tym szereg przypisywanych mu prozdrowotnych właściwości. Gotowanie na parze pozwala na zachowanie cennych składników odżywczych występujących naturalne w żywności. Dzięki temu dostarczamy do organizmu niezbędnych mu witamin, wśród których jedną z najcenniejszych jest witamina C. W trakcie tradycyjnego gotowania dochodzi nawet do 70% ubytku tej witaminy z pożywienia. Ponadto metoda ta polecana jest osobom z nadwagą oraz walczącym o obniżenie cholesterolu. Przyrządzane w ten sposób dania mięsne są pozbawione tłuszczu, dzięki czemu stają się mniej kaloryczne. Zyskuje na tym jednocześnie serce i wątroba. Gotowanie w małej ilości wody sprzyja również procesowi trawienia. Zjadając potrawy przygotowane w ten sposób, nie odczuwamy ociężałości, ani pełności żołądka, ale nie odchodzimy od stołu głodni. Dlatego też przygotowywane w ten sposób potrawy polecane są na ostatni posiłek. Warto też podkreślić, że ta metoda sprzyja zdrowiu z jeszcze jednego powodu – jeśli tylko przypilnujemy czasu, nie ma mowy o przypaleniu potraw, co odciąża wątrobę i sprawia, że nie przyswoimy szkodliwych substancji, które mogłyby wtedy powstać.

łosoś gotowanie na parze

Nie tylko gotowanie na parze sprzyja naszemu zdrowiu, o czym przekonuje nas i do czego zachęca na swojej stronie: http://www.najwyzszajakosczycia.pl/dbaj-o-zdrowie Philipiak – wiodący producent naczyń i akcesoriów przydatnych do zdrowego przyrządzania posiłków. Ze strony dowiemy się, że tak samo korzystne są dla nas smażenie bez tłuszczu, a jedynie z wykorzystaniem naturalnych jego zasobów. Dzięki temu powstają nie tylko lekkostrawne potrawy, ale również pełne smaku. Na stronie znajdziemy też odsyłacze do zestawów naczyń przeznaczonych do zdrowego gotowania.

Na koniec warto podkreślić, że decydując się na te sposoby gotowania i smażenia, dbamy nie tylko o swoje zdrowie. Nasz wybór to także więcej pieniędzy w portfelu. Te zdrowe metody obróbki żywności cechuje bowiem krótszy czas trwania, co pochłania mniej energii elektrycznej, ale i wody. Oznacza to w praktyce niższe rachunki.

Dodaj komentarz