jak czyścić trampki? Czy można takie buty prać w pralce?

Zastanawiasz się, czy można prać buty w pralce albo czy pranie zamszowych butów to dobry pomysł? Jak prać trampki w pralce? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat mechanicznego i ręcznego czyszczenia obuwia znajdziesz poniżej.

Często mówi się, że buty to wizytówka człowieka. Nie bez powodu na ważnych uroczystościach lub w miejscach pracy, gdzie obowiązuje dress code, szczególną uwagę poświęca się butom – ich rodzajowi i czystości. Z drugiej jednak strony obuwie jest tą częścią naszego stroju, która najłatwiej ulega zabrudzeniu.

Czyszczenie mocno zabrudzonych butów nie zawsze jest łatwe, dlatego wiele osób zastanawia się, czy można prać buty w pralce. Takie rozwiązanie byłoby nie tylko wygodniejsze, ale także umożliwiłoby usunięcie trudnych plam, np. zacieków po praniu ręcznym. Na szczęście, w wielu przypadkach pranie butów w pralce jest możliwe, jednak aby nie uszkodzić obuwia, trzeba stosować się ściśle określonych zasad.

Kiedy pranie w pralce może uszkodzić obuwie

Wszystko zależy od rodzaju butów. Do prania mechanicznego nie nadają się przede wszystkim buty klejone, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą się rozpaść. Do pralki nie powinno się także wrzucać butów z luźnymi ozdobami i tymi elementami, które mogą łatwo odpaść. Z kolei obuwie skórzane lub zamszowe po praniu w pralce może ulec zmacerowaniu, zniekształceniu, a nawet zmienić rozmiar.

czy można prać buty w pralce? poznaj zasady

Tutaj znajdziesz dokładną listę butów, których nie powinno się wrzucać do pralki.

Jak prawidłowo prać buty w pralce?

Wiele rodzajów obuwia szytego, np. sportowe, nadaje się do prania w pralce. Dzięki mechanicznemu czyszczeniu pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, buty będą odświeżone, a kolor bardziej intensywny. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Przed włożeniem obuwia do pralki należy je ręcznie oczyścić z piachu, kamyków i innych większych zabrudzeń. Warto zwrócić uwagę, czy na metce nie znajdują się wskazówki dotyczące wirowania lub temperatury prania. Jeśli w butach znajdują się sznurowadła lub luźne wkładki, należy je wyjąć i wyprać osobno. Pomocne mogą być specjalne woreczki do prania bielizny, dzięki którym buty podczas prania nie będą obijały się o bęben. Pralkę należy nastawić na program bez wirowania, temperaturę 30, maksymalnie 40 stopni i obroty 500 na minutę. Do pralki dosypujemy tylko niewielką ilość proszku do prania.

A co z butami, których nie można uprać w pralce?

W tym przypadku pozostaje jedynie pranie ręczne. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto stosować odpowiednie szczotki. W przypadku obuwia materiałowego używamy szczotki z miękkim włosiem i szmatki zanurzonej w detergencie. Niezawodnym patentem w ręcznym czyszczeniu butów jest stosowanie sody. Dzięki niej można pozbyć się nawet trudnych plam, a buty nie będą narażone na zniszczenie. Buty z zamszu najlepiej jest za pomocą specjalnej gumowej szczotki i piany z mydła. Buty skórzane najczęściej wystarczy oczyścić szczotką, a potem wypastować. Plamy z jedzenia lub picia usuwamy z nich jak najszybciej, używając wilgotnej szmatki z mydłem.

Dodaj komentarz