Odkurzacz jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdym domu, bez którego trudno wyobrazić sobie utrzymanie czystości w poszczególnych pomieszczeniach. Pozwala szybko, a przy tym skutecznie usunąć kurz, piach czy sierść zwierząt. Oferta odkurzaczy na rynku jest niezwykle szeroka i bogata, dzięki czemu każdy znajdzie produkt na miarę własnych potrzeb i oczekiwań.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe z teleskopową rurą oraz kablem posiadają specjalny worek, w którym zbierają się wszelkie zanieczyszczenia. W ofercie poszczególnych producentów znajdują się modele z tekstylnym workiem wielorazowego użytku oraz sprzęty z workami jednorazowymi. Zastosowanie worka oznacza w praktyce konieczność stałej kontroli poziomu zapełnienia. Zdecydowana większość odkurzaczy workowych została wyposażona w specjalny wskaźnik, co znacznie zwiększa komfort użytkowania urządzenia.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacz bezworkowy, zwany również cyklonowym, bezworkowy wykorzystuje filtr powietrza do usunięcia brudu, zaś zanieczyszczenia gromadzą się w specjalnym pojemniku. Siła ssania nie zmniejsza się wraz z zapełnieniem, dzięki czemu można odkurzacza zawsze z taką samą mocą. Pojemnik na zanieczyszczenia jest wielokrotnego użytku, dlatego nie ma konieczności inwestowania w worki, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacji.

Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący został wyposażony w filtr wodny w postaci pojemnika z wodą, w którym gromadzone są zanieczyszczenia. Posiada zazwyczaj dwa pojemniki: w jednym znajduje się woda z detergentem, natomiast drugi przeznaczony jest do gromadzenia zabrudzeń. Na sprzątaną powierzchnię nakładana jest piana, która następnie wraz z zanieczyszczeniami jest zasysana wewnątrz urządzenia. Odkurzacz piorący skuteczne usuwa wszelkich zanieczyszczenia z tapicerek meblowych i samochodowych, meblowych, dywanów i wykładzin. Zbiera rozlaną ciecz, naniesione błoto oraz czyści podłogi wykonane z różnych materiałów, takie jak panele, wykładziny czy linoleum. Większość modeli dostępnych na rynku umożliwia odkurzanie na sucho. Ponadto odkurzacz piorący nie tylko dokładnie oczyszcza podłogi i dywany z roztoczy, ale również nawilża powietrze, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w domu każdego alergika.

Odkurzacz pionowy

W ostatnich miesiącach coraz większa popularnością cieszy się natomiast lekki i wygodny odkurzacz pionowy o niewielkich, kompaktowych rozmiarach, który można złożyć, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim w niewielkim mieszkaniu lub kawalerce. W odkurzaczu pionowym elastyczna rura została zastąpiona długą, sztywną obudową zakończoną wąską szczotką. Ułatwia sprzątanie i nie wymaga schylania się w trakcie odkurzania. Zdecydowana większość odkurzaczy pionowych nie posiada tradycyjnego worka, a jedynie pojemnik na odpady, który wymaga regularnego czyszczenia. Zasięg działania odkurzacza zależy od długości kabla lub mocy wbudowanego akumulatora. W ofercie poszczególnych producentów dostępne są urządzenia z filtrem HEPA, który dokładnie eliminuje drobne pyłki, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla alergików.

Dodaj komentarz