Meble z palet – zrób to sam

Stylowy wystrój tarasu, balkonu czy też ogrodu wcale nie musi być kosztowny. A to wszystko dzięki europaletom, z których można stworzyć piękne i wygodne meble ogrodowe, z pewnością zmienią charakter naszego otoczenia. Meble z palet możemy wykonać samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy, będziemy bardziej ekologiczni, a do tego poczujemy też ogromną satysfakcje. Poniżej podpowiadamy jak wykonać meble z palet do ogrodu lub też do domu.

Meble z palet – co będzie potrzebne?

Do wykonania mebli z palet będziemy potrzebować:

  • Drewniane palety, które można pozyskać za darmo np. w hurtowniach lub kupić w sklepach budowlanych lub poszukać na aukcjach internetowych;
  • Elektronarzędzia takie jak: szlifierka płaska lub opcjonalnie papier ścierny oraz wkrętarka;
  • Wkręty i śrubki;
  • Impregnat do zabezpieczenia powierzchni drewna;
  • Masa szpachlowa do drewna
  • Farba/lakier w wybranym przez nas kolorze;
  • Wałki i pędzle do malowania (w tym pędzel kątowy, który przyda się do malowania trudno dostępnych miejsc);
  • Elementy wykończenia mebli ogrodowych z palet: poduszki, materace lub kółeczka i szkło hartowane na stolik.

Jak zrobić meble z palet?

Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu, który rozpoczynamy od wymierzenia miejsca, w którym będą znajdowały się meble. Długość mebla powinna odpowiadać wielokrotności długości palety, aby nie trzeba było przycinać palety. Standardowa kanapa jest połączona z dwóch palet, aby była dłuższa można dołożyć paletę do któregoś boku. Gdy odłożymy jedną z palet prostopadle aby powstał narożnik. Optymalna wysokość to dwie palety położone na siebie. Kiedy mamy już wymierzone i zaprojektowane meble, możemy przystąpić do ich szlifowania. Pozbyć się należy przede wszystkim drzazg używając szlifierki lub papieru ściernego, szlifujemy do momentu aż drewno będzie całkowicie gładkie. Jeśli w deskach występują bruzdy i ubytki, należy je uzupełnić masą szpachlową do drewna. Wyszlifowane palety trzeba odkurzyć z pyłu, tak przygotowane możemy pokryć bezbarwnym impregnatem. Zapewni to ochronę przed szkodnikami, grzybami i wilgocią. Można również zagruntować powierzchnię przed malowaniem, aby farba zyskała lepszą przyczepność. Przedostatnim etapem jest malowanie, za pomocą pędzla lub wałka nakładamy farbę w wybranym przez nas kolorze.

Jeśli chcemy zachować naturalną barwę drewna, to trzeba wykorzystać bezbarwną lakierobejcę do drewna. Ostatnim etapem jest mocowanie palet, te które tworzą poziomą część kanapy łączymy za pomocą kątowników, płaskowników lub śrub. Elementy mocujące natomiast montujemy w miejscach najmniej widocznych i dostępnych. W podobny sposób montujemy palety, które stanowią oparcie. Do ich montażu wykorzystujemy płaskowniki i wkręty. Do mebli ogrodowych zarówno do sofy jak i stolika, który można wykonać tylko z jednej palety warto dokręcić kółeczka, które ułatwią jego przesuwanie.

Na samym końcu możemy przyozdobić nasze meble ogrodowe z palet, poduszkami i materacami, które bez problemu kupimy w marketach budowlanych.

Dodaj komentarz