poduszka ergonomiczna dla dziecka

Kilkugodzinny, zdrowy i spokojny sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego każdego dziecka. Wyspany maluch jest szczęśliwy, radosny, pełen energii oraz ciekawy otaczającego świata. Chętnie uczestniczy w różnych zabawach, zdobywa nowe umiejętności i doświadczenia, nawiązuje kontakty z rówieśnikami.

Zdrowy sen dziecka – jak wpływa na rozwój malucha?

W czasie snu organizm dziecka przede wszystkim wydziela hormony wzrostu odpowiedzialne za prawidłowy rozwój fizyczny małego człowieka. W trakcie nocnego odpoczynku regenerują się również wszystkie mięśnie, tkanki oraz narządy i organy wewnętrzne. Sen w odpowiednich warunkach wzmacnia układ odpornościowy maluszka, wspiera rozwój umysłowy, umożliwia przyswajanie wiedzy, przetwarzanie i zapamiętywanie różnych informacji, które dziecko przyswaja w ciągu dnia. Nieodpowiednia ilość oraz jakość snu negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie maluszka, powodując między innymi problemy z pamięcią i koncentracją. Maluszek jest smutny, rozdrażniony i płaczliwy. Odczuwa złość i przygnębienie, a nierzadko również nie potrafi odnaleźć się w grupie rówieśników.

niemowlę leżące na poduszce

Jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki do spania?

Każdy rodzic powinien zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do spania. Szczególnie ważne są codzienne, powtarzalne rytuały, takie jak: kąpiel, bajki, kolacja, uspokajająca muzyka, dotyk mamy lub taty, delikatne światło, które zapewniają maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. W godzinach wieczornych lepiej unikać intensywnych, pobudzających zabaw, oglądania telewizji czy komputera. Zdrowy i spokojny sen zapewni maluszkom między innymi wygodna poduszka ergonomiczna.

Czym jest poduszka ergonomiczna?

Poduszka ergonomiczna posiada dwa garby o różnej wielkości, które umożliwiają uzyskanie prawidłowej pozycji w trakcie snu. Zapewnia nie tylko odpowiednią stabilizacje ciała dziecka w wybranej pozycji, ale również ułatwia karmienie, zapobiega zachłyśnięciu, a nawet chroni delikatną główkę przed odkształceniem. Pozwala zachować w czasie snu prawidłową, autonomiczną pozycję kręgosłupa, co ma ogromne znaczenie w okresie szybkiego wzrostu każdego dziecka.

dziecko leży na łóżku

Jak dobrać odpowiednią poduszkę ergonomiczną dla dziecka?

Poduszka ergonomiczna skutecznie chroni dziecko przed wadami postawy, wspierając jego rozwój fizyczny. Powinna być przede wszystkim odpowiednio dopasowana kształtem i rozmiarem do wzrostu i wysokości barków dziecka. Przy wyborze poduszki ergonomicznej należy wziąć pod uwagę między innymi:

  • wiek dziecka;
  • ulubione pozycje podczas snu;
  • uwarunkowania i problemy zdrowotne;
  • wielkość i konstrukcja łóżka.

Poduszki ergonomiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród współczesnych rodziców. Praktyczne i pożyteczne dbają o spokojny i zdrowy sen małego człowieka.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj pomocny artykuł: https://multirodzice.pl/jak-wybrac-poduszke-ergonomiczna-dla-dziecka/

Dodaj komentarz