Otyłość należy do przewlekłych i niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych dwudziestego pierwszego wieku, która coraz częściej występuje również wśród małych dzieci. Objawia się głównie zwiększeniem ilości charakterystycznej tkanki tłuszczowej. Nadmierna masa ciała stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia małego człowieka.  Według najnowszych danych statystycznych z nadwagą lub otyłością zmaga się obecnie aż 10 procent dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat.

Przyczyny otyłości u dzieci

Główną przyczyną otyłości wśród dzieci i młodzieży jest przede wszystkim postęp cywilizacyjny oraz techniczny. Ograniczenie aktywności fizycznej, spędzanie kilku godzin dziennie przed monitorem komputera lub telefonu, a także nieograniczony dostęp do przetworzonej, wysokokalorycznej żywności prowadzi do zaburzenia równowagi między poborem a wydatkowaniem energii. Większość nowoczesnych rodziców wciąż lekceważy podstawowe zasady zdrowego żywienia. W menu kilkuletnich dzieci często królują chipsy, słone przekąski, słodycze, jedzenie typu “fast food”, słodkie soki czy napoje gazowane. Przyczyną otyłości wśród dzieci i młodzieży jest również niewłaściwie skomponowana dieta bogata w tłuszcze i cukry proste, zwiększanie objętości poszczególnych posiłków oraz nieregularność ich spożywania. Ogromna liczba dzieci na całym świecie zmaga się z różnymi sytuacjami stresowymi i problemami emocjonalnymi, które w efekcie prowadzą do tzw. “emocjonalnego podjadania”.

Otyłość niebezpieczna dla zdrowia dzieci

Otyłość ma poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia małych dzieci. Prowadzi do wielu z niebezpiecznych dolegliwości i chorób cywilizacyjnych, takich jak: zaburzenia hormonalne, próchnica, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz zaburzenia układu krążenia. Zwiększona masa ciała negatywnie wpływ również na rozwój układu kostno – stawowego, co skutkuje powstawaniem wad postawy, płaskostopiem, koślawością kolan. Do powikłań otyłości należy również niedomykalność zastawki płucnej, która sprawia, że dziecko nieprawidłowo oddycha w czasie snu. U dziewczynek nadwaga może spowodować nieregularność miesiączkowania i w konsekwencji zaburzenia uwapnienia kości. Dzieci o nadmiernej masie ciała zmagają się również z różnymi problemami psychologicznymi. Mają niską samoocenę, poczucie wyobcowania w grupie, skłonność do stanów depresyjnych oraz problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

Jak zapobiegać otyłości u dzieci?

Niezwykle ważne jest wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych już u najmłodszych maluchów. Otyłości u dzieci można zapobiegać, karmiąc wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia i rozszerzając dietę zgodnie ze Schematem Żywienia. Dieta kilkulatka powinna być bogata przede wszystkim w świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, chude mięso oraz jajka. W dziennym menu malucha powinny znaleźć się trzy główne posiłki (pierwsze śniadanie, obiad i kolacja) oraz jeden lub dwa uzupełniające (drugie śniadanie i podwieczorek), co pozytywnie wpływa na przemianę materii. Kluczem sukcesu do zdrowego stylu życia i utrzymania prawidłowej masy ciała jest również aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz