Płyn chłodniczy w każdym samochodzie spełnia niezwykle istotną rolę. Odpowiada on bowiem z zapewnienie silnikowi odpowiedniej temperatury pracy i ochrania przed przegrzaniem. Każdy kierowca z pewnością wie, że wymian płynu chłodniczego nie można zaniedbywać czy odkładać na później, gdyż może to grozić poważną awarią silnika. Na rynku obecnie można znaleźć wiele różnych płynów chłodniczych, które różnią się przede wszystkim składem. Tak więc, jakie mamy rodzaje płynu chłodniczego i czy można je ze sobą mieszać?

Rodzaje płynów chłodniczych

Wspomniane już zostało, że płyny chłodnicze różnią się między sobą przede wszystkim składem. Wobec tego na rynku dostępne są obecnie trzy główne rodzaje płynów chłodniczych, do których możemy zaliczyć:

  • IAT- jest to płyn chłodniczy, głównie przeznaczony do starszych modeli pojazdów. Jego skład bazuje bowiem na składnikach nieorganicznych czyli azotanach i krzemianach. To właśnie one mają za zadanie wytworzyć ochronną powłokę, która zabezpieczy cały układ chłodzenia. Niestety, płyny te nie cechują się zbyt dużą trwałością. Zaleca się ich wymianę co najmniej raz na dwa lata. Jeśli kierowcy nie dopilnują tego terminu, muszą liczyć się z tym, że na układzie chłodzenia może nagromadzić się osad, który z kolei skutecznie zablokuje kanały wodne. Doprowadzi to do obniżenia wydajności chłodnicy, a nawet do jej poważnego uszkodzenia.
  • OAT- tego typu płyny chłodnicze również pomagają utworzyć warstwę ochronną na układzie chłodzenia, jednak jest ona znacznie cieńsza niż w przypadku płynów IAT. Niemniej jednak, płyny te są równie skuteczne. Głównie stosuje się je w nowszych modelach samochodów, które posiadają chłodnice bez ołowiowych części, które mogłyby ulec zniszczeniu. Czym charakteryzują się płyny OAT? Otóż ich główną cechą jest skuteczne chłodzenie, a także dłuższy czas eksploatacji. Ich wymianę zaleca się raz na około 5 lat.
  • HOAT- to ostatni już rodzaj płynów chłodniczych, które możemy spotkać na rynku. Ich podstawę stanowi hybryda organicznych dodatków. Wykorzystać je można w nowych autach, które posiadają aluminiowy układ chłodniczy. Co najważniejsze jednak, może eksploatować je przez długi czas, bez konieczności wymiany.

Dla ułatwienia rozróżniania płynów chłodniczych, warto zaznaczyć, że każdy z nich cechuje się innym kolorem. Oczywiście, kryterium to nie jest obligatoryjne i zawsze warto przed zakupem zapoznać się z etykietą. Niemniej jednak płyny chłodnicze IAT zwykle przybierały barwę brudnozieloną lub bardzo ciemno niebieską. Płyny OAT z kolei charakteryzowały się odcieniami różu, a płyny HOAT przybierały kolor fioletu lub czerwieni.

Czy można mieszać ze sobą różne rodzaj płynów chłodniczych?

Kierowcy od zawsze zastanawiali się, czy dozwolone jest zmieszanie ze sobą różnych płynów chłodniczych, bez drastycznych konsekwencji dla układu chłodzenia, a także całego pojazdu. W tym wypadku, najważniejszą kwestię będzie stanowił skład płynów chłodniczych. Dlaczego? Otóż należy zaznaczyć, że w pełni dopuszczalne jest zmieszanie ze sobą produktów, które cechują się dodatkami o tym samym pochodzeniu. Mówiąc prościej, można połączyć ze sobą płyny bazujące na dodatkach wyłącznie organicznych lub wyłącznie nieorganicznych. Niestety jednak, nie dopuszcza się zmieszania ze sobą produktów do chłodnic, które w swoim składzie mają oba rodzaje dodatków- zarówno organiczne jak i nieorganiczne. Warto pamiętać, że takie połączenie może doprowadzić do tego, że oba płyny zaczną ze sobą reagować, a w konsekwencji układ chłodniczy nie będzie wystarczająco chroniony, co może nawet doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Dodaj komentarz