1 stycznia 2022 roku to sądny dzień dla wielu kierowców samochodów oraz rowerzystów, którzy muszą się zmierzyć m.in. z wyższymi mandatami. Osoby zmotoryzowane nie unikną surowych kar za przekroczenie prędkości (nawet stosunkowo niewielkie) oraz jazdę po alkoholu. Warto zapoznać się z wchodzącymi w życie przepisami, aby podczas spotkania z policjantami przykro się nie zdziwić. 

Jazda po alkoholu w 2022 roku – na co trzeba się przygotować?

Dotychczasowe sankcje za prowadzenie pojazdu po alkoholu wydawały się dość surowe, lecz zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku nie pozostawiają żadnych złudzeń – takie zachowania trzeba po prostu bezwzględnie karać. 

Obowiązująca do tej pory kara za prowadzenie samochodu i motocykla po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) wynosiła od 50 do 5 tysięcy złotych. Teraz finansowa sankcja będzie dużo wyższa. Kierowcy muszą się przygotować na wydatek rzędu kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych (od 2,5 do nawet 30 tysięcy). Z pewnością nie każdego stać na zapłacenie tak wysokiej kary, dlatego też większość osób zastanowi się dwa razy nad tym, czy warto wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Jazda po alkoholu na rowerze do tej pory „kosztowała” od 20 do 5 tysięcy złotych. Po zmianach portfel uszczupli się znacznie bardziej, ponieważ sankcja za powyższe wykroczenie (po spożyciu) / przestępstwo (nietrzeźwość) wynosi od 1 do 5 tysięcy złotych. Taka sama kara będzie obowiązywała użytkowników popularnych ostatnimi czasy hulajnóg. 

Mandat za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu może wynieść 2,5 tysiąca złotych, natomiast spowodowanie wypadku oznacza możliwość pozbawienia wolności na okres do 12 lat oraz nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (jeśli są ranni lub zabici). 

Jazda po alkoholu w 2022 roku – co z punktami karnymi?

Zmotoryzowani powinni przygotować się na radykalne zmiany również pod kątem nakładanych na ich konto punktów karnych. Od 1 stycznia 2022 roku za prowadzenie pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu kierowcy otrzymają na swoje konto aż 15 punktów karnych. Co istotniejsze punkty karne znikają dopiero po 2 latach od zapłacenia otrzymanego mandatu (do tej pory po 12 miesiącach). W związku z tym każde kolejne przewinienie może skutkować odebraniem prawa jazdy (przekroczenie 24 punktów lub 20 punktów u kierowców, którzy dysponują uprawnieniami krócej niż rok).

Jak widać każda decyzja związana z kierowaniem samochodu lub motocykla po uprzednim spożywaniu alkoholu może nieść za sobą bardzo duże ryzyko i poważne konsekwencje. Tacy kierowcy są mniej skoncentrowani na drodze, tracą skupienie i refleks, a do tego nie reagują zbyt szybko na nagłe sytuacje drogowe. Może to doprowadzić do kolizji lub nawet śmiertelnego wypadku, dlatego wprowadzane kary mają ich do tego po prostu zniechęcić.

Jazda po alkoholu od 1 stycznia 2022 roku – co z konsekwencjami sądowymi?

Jazda po alkoholu jest odbierana przez polskie społeczeństwo oraz prawo bardzo niekorzystnie. Poza wspomnianymi wyżej mandatami oraz punktami karnymi kierowcy powinni się przygotować na pewne konsekwencje sądowe. Od 1 stycznia 2022 roku prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) może zakończyć się bardzo przykrymi następstwami, w tym m.in.:

  • ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2
  • całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata,
  • wysoką grzywną uzależnioną od wysokości dochodów kierowcy.

Spożycie alkoholu wiąże się z 30-dniowym aresztem, grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat. Nie da się ukryć, że wsiadanie za kierownicę po alkoholu to bardzo nieprzemyślane działanie, które może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji i warto się tego wystrzegać. Duże znaczenie ma w tym przypadku m.in. zachowanie rodziny oraz znajomych (np. podczas wspólnych imprez oraz uroczystości rodzinnych). Kluczowe jest to, aby nie dawać przyzwolenia na prowadzenie pojazdu mechanicznego wśród bliskich osób tuż po spożyciu alkoholu lub w stanie głębokiej nietrzeźwości. 

Prowadzenie pojazdu po alkoholu w 2022 roku – co z recydywistami?

Od 1 stycznia 2022 roku najwięcej problemów za prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu/w stanie nietrzeźwości będą mieli tzw. recydywiści. Wcześniejsze skazanie za tego typu wykroczenie lub przestępstwo może oznaczać nieprzychylność ze strony sędziego. W takim przypadku sprawcy mogą trafić do więzienia nawet na okres 5 lat. Należy dorzucić do tego konieczność uiszczenia sankcji na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (przy pierwszym przestępstwie minimum 5 tysięcy złotych, natomiast dla recydywistów jest to zaostrzone minimalnej kwoty 10 tysięcy złotych). 

Zobacz także: https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Dodaj komentarz