nowy materac - podwójne materace

Materac, na którym śpimy, to jeden z ważniejszych przedmiotów w naszym domu. Na materacu spędzamy około 1/3 każdego dnia. Decydując się więc na zakup materaca można wybrać nowy lub używany. Jakie są zalety obu tych rozwiązań i czy faktycznie kupno używanego materaca to duża oszczędność? Z początku może się tak właśnie wydawać, ale to niekoniecznie dobre rozwiązanie.

Kupno materaca – nowy czy używany?

Można powiedzieć, że przesypiamy około jednej trzeciej naszego życia. Dlatego też bardzo ważne jest to, by materac, na którym spędzamy tak dużo czasu, był nie tylko wygodny, ale także i dla nas bezpieczny. Zarówno pod względem dopasowania do naszego ciała, jak również ze względu na bakterie i zarazki, które mogą się na nim znajdować. I choć to naturalne, to czasem są to informacje, z których wcześniej mogliśmy nie zdawać sobie sprawy. Dlatego w momencie, kiedy zaczynamy szukać odpowiedniego materaca, warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie powinien być on używany.

>> Czytaj więcej właściwościach drzemki i dobrego snu

Używany materac – cenowa przewaga

Nie da się zaprzeczyć, że materace do rzeczy, które nie należą do najtańszych. Jednak myślenie tylko przez pryzmat ceny, może być bardzo zgubne. Materac nie jest bowiem rzeczą, którą kupuje się często, bo ten może posłużyć nawet całe lata. Jeżeli będzie dobrze dobrany i odpowiedniej jakości, to tym bardziej. Cena „rozkłada się” więc na lata, a nie tygodnie czy miesiące. Owszem, nie zawsze można od razu zapłacić za dobry materac, ale warto to jednak rozważyć.

Używane materace są oczywiście o wiele tańsze niż nowe. Tutaj różnice cenowe mogą sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, ale wraz z oszczędnością przychodzą też pewne problemy. Jednym z najważniejszych jest… czystość. Używany materac to taki, na którym ktoś już spał. Niby to stwierdzenie dość oczywiste, ale nie każdy może sobie zdawać sprawę z tego, co za tym idzie. Każdy człowiek pozostawia za sobą pewien „ślad” w postaci fragmentów złuszczonej skóry, łupieżu, włosów czy po prostu płynów ustrojowych. To naturalne, ale trzeba mieć tego pełną świadomość, jeżeli decydujemy się na zakup materaca używanego. Niezależnie od tego, co przeczytamy w ogłoszeniu na temat takiego materaca, trzeba pamiętać o jednym – to nie musi być prawda.

Niestety, ale nikt nam nie zagwarantuje tego, że kupiony przez nas używany materac jest czysty. Nawet jeżeli wygląda na taki, to mogą być w nim dalej pozostałości po poprzednim właścicielu. Więc do ceny takiego używanego materaca należy koniecznie doliczyć jeszcze koszt jego czyszczenia. Bowiem oprócz roztoczy lub bakterii, może zawierać także… pluskwy. Mówimy więc tutaj o naprawdę sporym problemie, który może przenieść się także na inne części domu. Dodatkowo pluskwy są groźne dla człowieka. Ich ugryzienia są nieprzyjemne, a do tego mogą powodować świąd czy różnego rodzaju alergie skórne. Niestety, ale tego też nie da się zobaczyć od razu, więc kupując używany materac może nas czekać bardzo niemiła niespodzianka i ostatecznie skończy się tak, że trzeba będzie kupić i tak nowy.

materac używany musi zostać uprany
Pranie używanego materaca

Używany materac posłuży krócej

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać kupując używany materac jest to, że taki może być już zniszczony. Sprężyny lub użyte wewnątrz wypełnienie może być już częściowo zużyte, co oznacza, że sam materac posłuży nam krócej, niż w przypadku zakupu nowego. Dodatkowo nie ma co liczyć na to, że używany materac będzie posiadał jakąkolwiek gwarancję. Tutaj mowa przecież o zakupach z drugiej ręki, więc każdy nowopowstały problem będzie czymś, z czym trzeba będzie się zmierzyć samemu. Używany materac może też nie mieć już tych samych właściwości, które powinien posiadać. Jeżeli szukaliśmy materaca, który dopasowuje się do sylwetki, to używany może być już dopasowany do kogoś innego. Wprawdzie to może się zmienić, ale nie będzie dawało już takiego efektu, jak przy nowym materacu. Jeżeli szukamy materaca dla dziecka, to już zdecydowanie nie powinno spoglądać się w stronę używanych przedmiotów. Naprawdę lepiej trochę dołożyć, ale mieć pewność, że materac, na którym będzie spała nasza pociecha, będzie czysty i odpowiednio dopasowany.

Jak wybrać nowy materac dla siebie?

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, a przestrzeń naszego domu na to pozwala, powinniśmy spać na materacu. Rozkładane kanapy czy wersalki z funkcją spania może i są wygodne, ale nie zostały zaprojektowane do tego, by spędzać na nich każdą noc. Sen to jeden z ważniejszych elementów naszego życia i ważne jest to, by przebiegał on w spokoju. To właśnie mogą zapewnić materace, które projektowane są do tego, by dawać użytkownikom poczucie komfortu, wygody oraz po to, by dbały o ich zdrowie. Jak więc dobrać dla siebie odpowiedni materac?

Obecnie wybór materaca może być całkiem skomplikowanym procesem. Na rynku jest bowiem wiele rodzajów materacy, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Niekoniecznie będzie też tak, że każdy materac będzie dla nas odpowiedni. Najprostszym sposobem przy wyborze nowego materaca, jest udanie się po pomoc do specjalisty. Wiele firm, które zajmują się sprzedażą materacy ma odpowiednio przeszkolony personel, który pomaga w dobraniu materaca. Zarówno przez Internet, jak i salonach, gdzie można dodatkowo wypróbować osobiście konkretny model.

używany materac
Najważniejszy jest dobór odpowiedniego materaca

Jeżeli jednak wolimy dokonać takiego wyboru w pełni samodzielnie, dobrze wiedzieć, że materace mogą być podzielone na kilka stref. Dzięki temu te o wiele lepiej dostosowują się do poszczególnych części ciała, a te mogą potrzebować zupełnie innego rodzaju podparcia. Wyróżniamy 3-,5- i 7-strefowe, a te mogą podpierać głowę, szyję oraz barki, lędźwie, biodra, uda, łydki, a na końcu stopy. To jednak nie jest rozwiązanie dla każdego, więc dobrze je przetestować. Na rynku znajdziemy także różne wypełniacze w materacach – piankowe, lateksowe czy w końcu też klasyczne sprężyny. Wybór jest więc ogromny i najlepsze, co możemy zrobić, to zdecydować się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie. W końcu materac to jeden z najważniejszych przedmiotów w naszym domu. Niech nam długo i dobrze służy.

Dodaj komentarz