Rodzice, decydując się na zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, zastanawiają się zwykle, czy to na pewno odpowiedni moment. Mnogość różnych informacji oraz dostępnych w sklepach modeli powoduje, że nie mają oni pewności czy wybrane szkła i oprawki będą w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Tymczasem jak wskazuje ekspert Vision Express wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech produktu, dzięki którym zyskujemy pewność, że skutecznie chronimy wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Vision Express przygotowało niezbędnik dla rodziców w formie Q&A, który posłuży przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka. Porady eksperta medycznego oraz najważniejsze informacje dotyczące ochrony wzroku najmłodszych są podpowiedzią, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania obalają też mity dotyczące m.in. szkodliwego wpływu okularów przeciwsłonecznych na jakość widzenia w przyszłości.

1. Czemu służą okulary przeciwsłoneczne?

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jaką zwykle dostrzegamy jest po prostu zwiększenie komfortu widzenia w słoneczne dni. Dlatego też mrużenie oczu przez dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu, może być głównym czynnikiem, który wpływa na decyzję rodziców o zakupie okularów przeciwsłonecznych dla swojej pociechy. Tymczasem należy pamiętać, że wzrok jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie tylko wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort widzenia.

Promienie UVA i UVB, na jakie jesteśmy narażeni przebywając na słońcu, mają negatywny wpływ na wzrok zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jedyną skuteczną ochroną przed promieniowaniem jest używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w sezonie letnim markety czy lokalne bazary oferują szeroki wybór okularów dla najmłodszych, które nie zawsze są odpowiednio certyfikowane. Samo barwienie szkieł na czarno nie powoduje, że stanowią one skuteczną ochronę. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego, gdzie doradca dopasuje oprawki do wieku i twarzy dziecka, a także zaproponuje modele z odpowiednimi filtrami.

– Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniej jakości filtrów blokujących promieniowanie ultrafioletowe praktycznie nie zapewniają ochrony przed jego szkodliwym i niebezpiecznym wpływem. Co więcej, może to prowadzić do uszkodzeń, zwłaszcza obszaru siatkówki oka, a także prowadzić do rozwoju stanów patologicznych – informuje dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

2. Kiedy zakupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Gotowość dziecka do noszenia okularów przeciwsłonecznych nie jest uwarunkowana ściśle wiekiem, a wynika przede wszystkim z zachowania i nabytych już umiejętności. Z oczywistych względów nie należy zakładać okularów niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia, gdyż jest to po prostu niebezpieczne. Tak małe dziecko nie jest gotowe, aby korzystać z okularów świadomie.

– Zakup pierwszych okularów przeciwsłonecznych powinien nastąpić w chwili rozpoczęcia przez dziecko samodzielnej aktywności ruchowej oraz częstego przebywania na świeżym powietrzu. To wtedy oczy narażone są na wzmożoną ekspozycję słonecznego promieniowania UV – doradza dr n. biol. Robert Grabowski.

Dzieciom nieprzekonanym do noszenia okularów przeciwsłonecznych można sprezentować je z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy zakończenia roku szkolnego. Najlepiej jednak, aby umożliwić swoim pociechom samodzielny wybór i przymierzenie wymarzonych oprawek. W końcu okulary to także element naszej codziennej garderoby, więc ich wygląd czy parametry, takie jak grubość oprawek czy wielkość soczewek są równie ważne.

– Dziecko musi się przyzwyczaić do okularów i w wielu przypadkach, zwłaszcza odpowiednio zmotywowane, nie ma z tym problemu. Zdarza się jednak, że okres nabycia „tolerancji” przez małego pacjenta jest dłuższy i wymaga starań ze strony opiekunów – dodaje ekspert Vision Express.

3. Czy okulary przeciwsłoneczne mają negatywny wpływ na wzrok najmłodszych?

Okulary przeciwsłoneczne zakupione w salonie optycznym nie mogą negatywnie oddziaływać na wzrok użytkownika, szczególnie dziecka. Wszystkie modele są certyfikowane i testowane, dzięki czemu klienci otrzymują gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania. Niestety to także jeden z często pojawiających się mitów, który powstrzymuje rodziców przed zakupem okularów dla swoich pociech.

Należy pamiętać, że okulary nie są wyłącznie akcesorium modowym, a skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwymi promieniami UV. Warto uświadamiać swoich znajomych i rodzinę, że podobnie jak nakrycie głowy czy krem z filtrem, tak i okulary przeciwsłoneczne stanowią ważną ochronę dziecka i jednego z najważniejszych narządów – wzroku.

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?

Przed zakupem należy przede wszystkim zweryfikować, czy szkła posiadają odpowiedni filtr UV. Marka Vision Express we wszystkich swoich salonach stosuje powszechną kategoryzację filtrów pod względem przepuszczalności światła. Dla najmłodszych dzieci rekomenduje się wybór szkieł w kategorii 4, które zapewniają bardzo wysokie zabezpieczenie przed oślepiającym blaskiem słonecznym, występującym zarówno latem, jak i zimą na terenach pokrytych śniegiem, przepuszczając od 3 do 8% światła.

Ponadto, na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można uzupełnić o korekcję okularową. Wówczas dziecko posiada ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i jednocześnie może cieszyć się komfortem ostrego widzenia w słoneczne dni. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją są szczególnie przydatne podczas jazdy na rowerze czy spacerów.

– Oczywiście w przypadku występowania wad wzroku u dziecka należy stosować przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne. Pamiętajmy jednak, że każdy dobór powinien być skonsultowany ze specjalistą – dodaje Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Kolejne parametry, które mają istotny wpływ na to, czy dziecko będzie czuło się komfortowo w nowych okularach przeciwsłonecznych to szerokość soczewki, długość zausznika i szerokość mostka. Jeśli są to pierwsze okulary, najlepiej, jeśli rozmiar oprawek zostanie zweryfikowany przez młodego pacjenta pod okiem doradcy lub optometrysty w salonie optycznym. Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę czy wybrany model posiada tzw. polaryzację. Jeśli tak, oznacza to, że szkła wyposażone są w filtr, który niweluje wszelkie oślepiające odblaski. Przy ostrym świetle, odbijającym się od jasnych powierzchni, polaryzacja może poprawić przejrzystość widzenia nawet o 75% w porównaniu do zwykłych soczewek.

Dodaj komentarz