wizyta u dentysty

Po wyrwaniu zęba warto jak najszybciej uzupełnić powstały brak. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym razie może dojść do przemieszczania się okolicznych zębów oraz do zaniku kości. Obecnie w gabinetach stomatologicznych pacjenci mają do wyboru wiele różnych rozwiązań. Co wybrać?

Protezy ruchome – najtańsze, lecz nie dla każdego

Wiele osób decyduje się na zastosowanie protezy ruchomej po wyrwaniu zęba. To tania opcja, a także można skorzystać z refundacji NFZ, dzięki czemu za protezę ruchomą nie trzeba płacić. Z drugiej strony taki rodzaj uzupełnienia nie będzie optymalny dla każdego.

Najmniej zapłaci się za protezę akrylową – jest to też jedyna proteza refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest ona niedroga, jednak może być niezbyt wygodna i powodować urazy jamy ustnej, zaburzać mowę i wywoływać dyskomfort.

Bardziej komfortowe są protezy ruchome nowszej generacji, między innymi protezy szkieletowe. Takie uzupełnienia można jednak wykonać tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Dobry stomatolog Tarnowskie Góry – jeżeli potrzebujesz sprawdzonego stomatologa w Tarnowskich Górach, który wykonuje protezy ruchome, sprawdź ofertę już teraz online!

Mostek stomatologiczny – trwała i estetyczna proteza stała

Alternatywą dla protez ruchomych są protezy stałe, które trwale montowane są w jamie ustnej. Po usunięciu zęba można zdecydować się na wykonanie mostka stomatologicznego.

Most czy mostek stomatologiczny lub protetyczny jest rodzajem stałej protezy, która nakładana jest na dwa zęby znajdujące się po bokach braku. W ten sposób można uzupełnić pojedynczy brak, lecz też brak składający się z dwóch zębów obok siebie.

Mostki pozwalają na uzyskanie estetycznego efektu, ale z drugiej strony wymagają one oszlifowania okolicznych zębów, na które nakłada się protezę.

Najczęściej mostki stomatologiczne wykonuje się z porcelany. Mogą mieć one również elementy metalowe.

Implanty stomatologiczne – wybór na lata

Za najlepszy sposób uzupełniania braków po wyrwaniu zębów uznawane są implanty stomatologiczne. Tego typu uzupełnienia zaliczane są do kategorii protez stałych.

Implanty stomatologiczne są używane w celu uzupełniania podwójnych oraz mnogich braków. Mogą być również wykorzystane u pacjentów z bezzębiem, którzy nie mają zębów. Implanty są bardzo trwałe, estetyczne, wygodne, dlatego są one rekomendowane dla pacjentów, którym zależy na najlepszych efektach.

Do wykonania protezy wszczepia się implant stomatologiczny w kość, a następnie nakłada się na niego koronkę. Przy mnogich brakach stosowane są mosty protetyczne.

Dodaj komentarz