Ma charakter powszechny, przewlekły i nawracający, dodatkowo stanowi problem natury estetycznej. Dotyka aż 50% dorosłych kobiet i mężczyzn na świecie[1], skutecznie utrudniając życie. Łupież, bo o nim mowa, to jednak przede wszystkim problem natury zdrowotnej, pojawiający się w wyniku zachwiania równowagi mikrobiomu skóry głowy. Jak ten problem zażegnać raz na zawsze? Eksperci Vichy znaleźli rozwiązanie! 

Czym jest mikrobiom i jaka jest jego rola?

Mikrobiom skóry głowy to niewidzialny ekosystem żywych mikroorganizmów, na który składają się głównie drożdże i bakterie żyjące w symbiozie, tworząc w ten sposób ochronę przed patogenami. Mikrobiom czerpie niezbędne dla siebie składniki z łoju i potu, ale jak dowodzą badania[2] sam również dostarcza skórze niezbędnych aminokwasów i witamin, zapewniając jej w ten sposób optymalne odżywienie, które zapewnia dobrą kondycję zarówno skóry głowy, jak i włosów. Jak mówi dermatolog, dr n. med. Marcin Zakrzewski:

„Skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu skóry zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań, płci i wieku, ale także od zróżnicowania anatomicznego różnych obszarów ciała i związanych z nimi właściwości fizjologicznych skóry. Mikrobiom może zmieniać się w zależności od pory roku, a nawet w ciągu tego samego dnia – na przykład kiedy myjemy włosy. To jednak nie wszystko. Naukowcy dowiedli, że mikrobiom – prócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy”.

Co należy wiedzieć o łupieżu?

Nadmierne łuszczenie się skóry głowy, któremu może towarzyszyć łojotok, to właśnie łupież. Może mieć on suchą lub tłustą formę, jednak bez względu na rodzaj należy wiedzieć, że to choroba skóry o charakterze przewlekłym i nawracającym, choć wcale nie musi tak być. Zaburzenie proporcji mikroorganizmów żyjących na skórze głowy, a konkretnie namnażanie grzyba z gatunku z gatunku Malassezia restricta i nadmiar bakterii Staphylococcus, przy równoczesnym zmniejszeniu ilości bakterii z rodzaju Cutibacterium, prowadzi do łupieżu. Do powstania problemu doprowadzić może także nieodpowiednia higiena, nadpotliwość, osłabienie odporności lub przewlekły stres.

„Obok grzybów i sebum, za łupież  w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki, jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych” – mówi dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Dlaczego łupież jest problemem nawracającym?

Niewłaściwe kosmetyki do mycia włosów, ale przede wszystkim niekonsekwentne stosowanie produktów przeznaczonych do walki z łupieżem, jak również brak późniejszych działań zapobiegawczych prowadzą do zachwiania równowagi mikrobiomu, a w ten sposób powodują podrażnienia skóry głowy i świąd, prowadząc do łupieżu. Skuteczna kuracja eliminująca łupież to odpowiednio dobrane produkty, ale też ich właściwe stosowanie zgodnie z zaleceniem producenta, mogą pomóc zwalczyć problem. Przerywanie kuracji lub stosowanie jej niezgodnie z zaleceniami sprawia, że łupież staje się problemem przewlekłym, mocno utrudniającym codzienne funkcjonowanie, ale generuje również problem natury estetycznej, który osobom szczególnie wrażliwym spędza sen z powiek.

Dodaj komentarz