Używając karty kredytowej, upoważniasz jej wystawcę do pokrycia kosztów zakupu w zamian za dostarczenie Ci zachęty. Dwa najbardziej popularne rodzaje kart kredytowych to karty obciążeniowe i karty debetowe. W przypadku kart obciążeniowych, wystawca obciąża Twoje konto za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu przy użyciu tej karty. Karta debetowa działa jak rachunek czekowy; pieniądze wypłacane z konta bankowego są pobierane z karty, a nie wpłacane bezpośrednio na osobisty rachunek czekowy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj karty kredytowej posiadasz, działa ona w ten sam sposób, o ile rozumiesz, jak działa. Oto przegląd tego, jak działa używanie karty kredytowej:

Jak działa autoryzacja karty kredytowej?

Kiedy podpiszesz umowę o kartę kredytową, sprzedawca przebiera Twoją kartę za każdym razem, kiedy dokonujesz zakupu za jej pomocą. Następnie sprzedawca wysyła informacje o Twoim zakupie do wystawcy karty, którym często jest bank. Wystawca karty sprawdza te informacje w raporcie kredytowym i decyduje o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku o kredyt. Jeśli wystawca karty zdecyduje o zatwierdzeniu, konto zostaje utworzone. Następnie wystawca karty wysyła prośbę o autoryzację do Twojego banku, prosząc o upoważnienie do przelania pełnej kwoty zakupu z Twojego konta na konto posiadacza karty kredytowej. Istnieje kilka sposobów na przesłanie tej informacji. Jednym ze sposobów jest wysłanie tej informacji przez wystawcę karty bezpośrednio do Twojego banku. Innym sposobem jest otrzymanie przez bank informacji od sprzedawcy, a następnie przesłanie jej do wystawcy karty poprzez sieć przetwarzania płatności.

Jak działa płatność kartą kredytową?

Wystawca karty autoryzuje transakcję, aby pokryć zakup u sprzedawcy. Wysyła tę informację do sieci przetwarzania płatności handlowca, a ta wysyła ją do banku handlowca. Bank sprzedawcy przesyła następnie informację na konto bankowe sprzedawcy. Sprzedawca otrzymuje informacje, autoryzuje transakcję, a następnie przetwarza faktyczną sprzedaż.

Sprawdź również kalkulator frankowicza, dzięki któremu obliczysz ile możesz odzyskać pieniędzy.

Jak ubiegać się o kartę kredytową

Pierwszym krokiem do uzyskania karty kredytowej jest decyzja, że chcesz ją mieć. Nawet zanim zaczniesz szukać karty kredytowej, powinieneś postawić sobie za cel zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, abyś mógł łatwo uzyskać dostęp do kredytu w przyszłości. Jeśli starasz się o swoją pierwszą kartę kredytową, najpierw będziesz chciał sprawdzić biuro kredytowe, takie jak Vivid lub Credit Karma, które są bezpłatne. Sprawdź swój wynik kredytowy, który da ci wyobrażenie o tym, jak wiele czerwonych flag jest na twoim raporcie i ułatwi ci zobaczenie, co możesz poprawić. Po uzyskaniu informacji o swoim raporcie kredytowym, będziesz musiał zdecydować, czy chcesz ubiegać się o kartę kredytową w banku, czy w firmie oferującej karty. Niektóre firmy oferujące karty oferują karty kredytowe, ale to zwykle dlatego, że mają własny system oceny kredytowej. Jeśli zdecydujesz się na kartę z banku, prawdopodobnie będziesz musiał udowodnić, że masz zdolność do spłaty pełnej kwoty karty kredytowej. Można to zrobić pokazując, że masz wystarczająco dobry kredyt, aby zakwalifikować się do kredytu hipotecznego lub samochodowego, lub że masz wystarczająco duże konto oszczędnościowe, aby pokryć całą kwotę karty kredytowej.

Czy używanie karty kredytowej jest dla Ciebie odpowiednie?

Zanim zapiszesz się na kartę kredytową, powinieneś ustalić, z jakim zadłużeniem możesz sobie poradzić i czy stać cię na oprocentowanie i miesięczne płatności. Wysokość zadłużenia, z jakim możesz sobie poradzić, zależy od kilku czynników, takich jak Twoje dochody, wysokość miesięcznej raty, na jaką Cię stać, oraz wysokość odsetek, jakie jesteś skłonny zapłacić. Jeśli jesteś w stanie wygodnie płacić więcej niż minimum, możesz użyć karty kredytowej, aby uzyskać dobry kredyt i zwiększyć swoją ocenę kredytową. Jednak jeśli nie masz wystarczająco dobrego kredytu, aby zakwalifikować się do pożyczki, jest to prawdopodobnie ostatnia kropla, która wyśle Cię z powrotem do finansowej miski kurzu. Jeśli nie możesz spłacić swojego salda każdego miesiąca, nigdy nie będziesz w stanie zbudować wystarczająco dużo kredytu, aby dokonać dużego zakupu w dół drogi. Skończy się również na tym, że będziesz płacić znacznie więcej odsetek, a także będziesz musiał spłacać zarówno zadłużenie na koncie, jak i opłaty za odsetki, więc lepiej jest uniknąć uzyskania karty kredytowej i być w stanie spłacać saldo co miesiąc.

Karty kredytowe to świetny sposób na budowanie swojego wyniku kredytowego i pożyczanie pieniędzy, gdy ich potrzebujesz. Odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej jest ważne, ponieważ może negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę kredytową. Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim podpiszesz umowę o kartę kredytową.

Dodaj komentarz