Warto podkreślić, że ciekawe miejsca na Mazurach to nie tylko różnego rodzaju zamki i inne budowle historyczne. Region ten — dosłownie i w przenośni — tętni historią. To właśnie tutaj miały miejsce wydarzenia, które kształtowały historię Polski, Zakonu Krzyżackiego i Prus. Dlatego każdy zamek na Mazurach (i nie tylko) to miejsce godne odwiedzenia.

Krzyżacki zamek w Olsztynku — historia na wyciągnięcie ręki

Otwarty praktycznie przez całą dobę zamek krzyżacki w Olsztynku to przepiękna budowla, która obecnie należy do Zespołu Szkół im. Celestyna Mrongowiusza. Z racji tego, że mieści się w nim budynek oświaty, zobaczyć jego wnętrze można de facto jedynie w trakcie roku szkolnego. Goście, którzy chcą ujrzeć ten niezwykły zamek na Mazurach w okresie letnim, mogą wejść na tutejszy dziedziniec, by przyjrzeć się jego odnowionej zabudowie.

Historia tego gotyckiego obiektu jest bardzo ciekawa. Budowano go w latach 1349 – 1366, to jest w czasie największej świetności Zakonu Krzyżackiego. Budowla zaprojektowana została na planie czworokąta i posiadała wieżę oraz znaczne mury obwodowe. Początkowo zamek posiadał cztery skrzydła, które można zobaczyć na niektórych tutejszych dziełach sztuki (np. miedziorytach).

Zaraz po zakończeniu budowy zamek odwiedził wielki mistrz Zakonu — Winrich von Kniprode. Po zwycięstwie Polaków pod Grunwaldem twierdzę opanowali tutejsi mieszkańcy, a następnie przekazali ją wojskom polskim pod dowództwem Jagiełły. W 1656 roku obiekt został zniszczony przez Tatarów, jednakże dopiero pod koniec XVIII wieku zamek częściowo rozebrano.

Zamek krzyżacki w Olsztynku został rozbudowany dopiero w latach 1847–1849, kiedy to dobudowano do niego neogotyckie skrzydło wschodnie. Do dzisiaj zachowały się fragmenty zamku, które zostały włączone w budynek szkolny. Oprócz nich można też zobaczyć niezwykłe piwnice z charakterystycznymi, krzyżowymi sklepieniami.

Odległość od Jabłoń Lake Resort: 120 km

Reasumując, Mazury to nie tylko miejsce, w którym można wypocząć. To także swoisty „świadek historii”, który ma nam dziś dużo do powiedzenia. Jeśli wybierasz się na letni wypoczynek wypoczynek właśnie do Krainy Wielkich Jezior, poświęć jeden dzień leżakowania na odwiedzenie wyjątkowych zabytków.

Dodaj komentarz