tran

Czym są kwasy omega 3

kwasy omegaWielonienasycone kwasy tłuszczowe omega -3, czyli głownie kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy), są niezbędnymi składnikami diety człowieka, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Badania dowiodły ich wielopłaszczyznowe działanie. Kwasy DHA i EPA są składnikiem budulcowym komórek nerwowych mózgu oraz siatkówki oka. Wykazują dobroczynne działanie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ich regularne przyjmowanie obniża poziom trójglicerydów we krwi. Istnieją również badania, wykazujące skuteczne działanie kwasów omega 3 w łagodzeniu objawów depresji, a także leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie podlega dyskusji, że nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne człowiekowi do życia od poczęcia do późnej starości.

Rozwój intelektualny, sokoli wzrok i inne korzyści

kwasy omegaKwasy omega – 3 są szczególnie ważne w rozwoju układu nerwowego. Kwas DHA stanowi 97 % masy tłuszczowej mózgu. Bierze udział w przekazywaniu pomiędzy synapsami, co w bezpośredni sposób wpływa na szybkość gromadzenia i przetwarzania informacji przez komórki nerwowe. Od jego odpowiedniej ilości zależy rozwój intelektualny naszych pociech, zdolność uczenia, koncentracji, zapamiętywania, przyswajania wiedzy. Ponadto kwas DHA wpływa na stężenie rodopsyny (barwnika obecnego w siatkówce), co w bezpośredni sposób przekłada się na ostrość widzenia. Badania wykazały, że kwasy DHA I EPA, wpływają na odporność na budowanie tkanki kostnej. Dowiedziono, że działają wspomagająco przy leczeniu nadpobudliwości u dzieci, ADHD, a nawet autyzmu.

Skąd brać omega -3?

W przypadku najmłodszych dzieci wystraczającym źródłem kwasów omega jest mleko matki, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia ich ilość w diecie karmiących. W przypadku dzieci karmionych sztucznie, przy wyborze mleka modyfikowanego, należy zwrócić uwagę, by było ono wzbogacone w cenne kwasy. Największa ilość dobroczynnych kwasów DHA i EPA znajduje się w mięsie tłustych ryb morskich (dorsz, łosoś, sardynka, makrela, śledź, flądra), owocach morza (krewetkach, małżach ostrygach), algach morskich. Jednak, wiadomo, kilkulatkowie niezwykle rzadko są amatorami takich specjałów, dlatego zaleca się suplementację cennych kwasów w postaci tranu omega 3. Suplementy np. tran omega 3 skomponowane są w taki sposób, że odpowiednia dawka tranu zapewnia dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega 3, a także witaminy: D, A i E. Tran omega 3 Vibovit, jest produktem naturalnym, otrzymywanym  z wątroby morskich ryb (gdzie kwasów omega jest najwięcej). Nie obawiajmy się jednak, pamiętanego z dzieciństwa ohydnego, rybiego smaku i zapachu. Nowoczesne technologie produkcji tranu omega 3 dla dzieci, gwarantują akceptowalne przez maluchy cechy organoleptyczne.

 źródła: www.wikipedia.pl, www.mjakmama.pl, źródła zdjęć: www.pinterest.com

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz