biegunka

odwodnienieZemsta faraona, klątwa faraona, zemsta Montezumy – pod tymi potocznymi nazwami kryje się bardzo nieprzyjemna dolegliwość – biegunka podróżnych. Dopada turystów udających się w egzotyczne kraje, z reguły o niższym standardzie sanitarno-higienicznym (Azja, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa). To nic innego, jak ostre zakażenie układu pokarmowego. W ok 80% przypadków powodują je bakterie (głównie E. coli). Rzadziej za biegunki podróżnych odpowiedzialne są wirusy ( 10-15 %) oraz pierwotniaki.  Choroba reguły objawia się ostrą biegunką, kurczowymi bólami brzucha. Czasem dochodzi lekka gorączka oraz wymioty. W większości przypadków, dolegliwości przechodzą po 2-3 dniach.

Kilka dni biegunki w czasie urlopu…nie dziękuję, dlatego warto mieć przy sobie skuteczne tabletki –  USP Stoperan (czytaj więcej) !!!

Biegunki podróżnych można uniknąć, stosując wzmożone zasady higieny:higiena

  • Częste i dokładne mycie rąk (skuteczność mycia podnosi odkażanie ich preparatami antybakteryjnymi)
  • Wstrzymanie się od jedzenia: świeżych warzyw, owoców, sałatek, deserów, napojów z kostkami lodu
  • Picie wyłącznie butelkowanej wody i napojów
  • Wstrzymanie się od spożywania posiłków od ulicznych sprzedawców
  • Przyjmowanie probiotyków (póki co nie udowodniono, że skutecznie zapobiega zakażeniom, jednak na pewno nie zaszkodzi)

Groźne odwodnienie

Z reguły, u osób dorosłych, bez obciążeń innymi chorobami, w trakcie biegunki podróżnych nie ma potrzeby przyjmowania lekarstw, a jedynie dbanie o to, by nie doszło do odwodnienia organizmu. Pierwsze objawy, świadczące że nasz organizm zaczyna się odwadniać to: uczucie wzmożonego pragnienia, suchość w ustach, osłabienie. Wówczas, ze względu na zaburzenia elektrolitowe, do nawodnienia, nie wystarczy picie zwykłej wody. Najlepiej często i małymi porcjami przyjmować gotowe mieszanki elektrolitów i glukozy (warto zaopatrzyć się w nie przed podróżą). Jednak, gdy objawy odwodnienia się nasilają, dochodzi do coraz większego osłabienia, omdleń, skąpomoczu, podwyższenia temperatury ciała, suchości skóry i śluzówek – nie zwlekajmy dłużej ani chwili, tylko udajmy się po pomoc do najbliższego szpitala. Pamiętajmy, że silne odwodnienie organizmu może doprowadzić do śmierci. Wzmożoną czujność zachowajmy, gdy biegunka dopadnie małe dzieci. Zwróćmy uwagę na takie objawy, jak: sucha skóra i język, odmowa przyjmowania napojów i posiłków, zapadnięte ciemiączko i oczy, rozdrażnienie lub apatia, suche pieluszki przez dłużej niż 3 godziny. Odwodnienie w przypadku małych dzieci postępuje bardzo szybko, dlatego, gdy zauważymy pierwsze symptomy najlepiej od razu udać się do szpitala.

źródła: www.wikipedia.pl, www.pinterest.com

Dodaj komentarz