biały jeleń

biały jeleńZ czego zrobione jest szare mydło?

Szare mydło to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych z dodatkiem gliceryny, chlorku sodu, kwasu cytrynowego. To, co wyróżnia go na tle kosmetyków, to brak dodatków zapachowych, barwników, konserwantów, przez co, bardzo rzadko wywołuje alergie. Szare mydło, to także francuskie mydło marsylskie (produkowane wg tradycyjnej receptury z ługu potasowego oraz ogrzewanej oliwy z oliwek).

Nowe oblicza białego jelenia

W Polsce produkcja szarego mydła, pod marką „Biały Jeleń”, z charakterystycznym  znakiem rozpoznawczym w postaci  głowy jelenia, sięga początków XX wieku. Dla kilku pokoleń Polaków, Biały Jeleń, był najpowszechniejszym (a często jedynym) kosmetykiem higienicznym. Po chwilowym zachłyśnięciu się intensywnie pachnącymi i kolorowymi (także często alergizującymi) kosmetykami, szare mydło przeżywa swoisty renesans. Obecnie produkowany Biały Jeleń, to już co prawda nie mydło potasowe, ale sodowe, za to z minimalną ilością składników i certyfikatem kosmetyku hipoalergicznego. Na szczęście dostępny jest już nie tylko w formie nieporęcznej, kanciastej kostki, ale także w postaci płynnej. Możemy go kupić w  dobrze wyposażonych drogeriach.biały jeleń

Nie tylko kosmetyk

Szare mydło polecane jest do mycia skóry skłonnej do alergii a także tłustej, z problemami trądzikowymi. Od dziesięcioleci cenione  przez lekarzy, jako środek aseptyczny i przyspieszający gojenie ran. Niezastąpione w higienie intymnej, zwłaszcza poporodowej. W gospodarstwie domowym, szare mydło możemy stosować jako detergent niemalże uniwersalny. Polecany jest do zapierania uporczywych plam (zwłaszcza mocno zabrudzonych białych skarpetek), prania ciuszków dla niemowląt i alergików, mycia ścian przed malowaniem. Wodny roztwór szarego mydła, to także skuteczny środek zwalczający szkodniki ogrodowe.

źródła: www.wikipedia.pl, źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz