mrożenie owoców

Lato i wczesna jesień to czas, kiedy natura hojnie obdarza nas swoimi plonami. Świeże, pachnące owoce, chrupiące młode warzywa, zioła – to smaki za którymi tęsknimy, gdy robi się zimno i szaro. Ludzkość od zarania dziejów szukała różnych sposobów, by konserwować żywność, której jedną porą roku jest pod dostatkiem, a inną brakuje. Niestety podczas konserwacji i przechowywania, żywność, zwłaszcza surowe warzywa i owoce tracą wiele cennych składników odżywczych, zapach, smak, zmieniają konsystencję. Jedną z metod, która pozwala zatrzymać najwięcej walorów smakowych i odżywczych jest zamrażanie.

Jak prawidłowo zamrażać owoce?

mrożenie owocówDo mrożenia owoców wybieramy te w 100% zdrowe. Trzeba oczyścić je z łodyżek, liści a następnie bardzo dokładnie umyć. Dobrym sposobem jest kilkukrotne zamaczanie owoców w dużej ilości wody( np. w dużym garnku), a następnie wyławianie owoców za pomocą cedzaka. Zanieczyszczenia, typu piasek, ziemia – opadną na dno naczynia. Na koniec dobrze jest przepłukać jeszcze raz owoce pod bieżącą wodą, układające je porcjami na sicie. Owoce powinno się bardzo dobrze osuszyć, np. rozkładając je na papierowym ręczniku. Aby uniknąć efektu dużej zmrożonej, owocowej bryły, dobrym sposobem jest wstępne zamrożenie owoców ułożonych jedną warstwą (np. na tacy), a następnie przesypanie ich do pojemnika lub woreczka.

mrożenie warzywA jak mrozić warzywa?

Do mrożenia nadają się prawie wszystkie warzywa, za wyjątkiem tych, które zawierają dużo wody (rzodkiewka, ogórki). Niektóre jarzyny, przed zamrożeniem należy zblanszować, pozwoli to na zachowanie chrupkości oraz zapobiegnie zmianie barwy. Blanszowanie to poddanie krótkotrwałemu działaniu wysokiej temperatury (zagotowanie) a następnie zatrzymanie procesu poprzez szybkie schłodzenie ( zanurzenie w zimnej wodzie). Blanszować należy: kalafior, brokuły, groch, fasolkę szparagową, kukurydzę. Nie ma konieczności poddawania temu procesowi marchwi, pietruszki, selera.

W czym mrozić?

Pamiętajmy, że nie bez znaczenia jest także to w czym mrozimy. Pojemniki z tworzyw sztucznych powinny mieć oznaczenie, że nadają się do niskich temperatur. Woreczki przeznaczone do zamrażania żywności wykonane są ze specjalnego tworzywa, które jest odporne na długotrwałe działanie ujemnych temperatur.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz