Wstydliwy problem – gazy w jelitach

Wstydliwy problem – gazy w jelitachDlaczego  w jelitach powstają gazy?

Gazy gromadzące się w naszych jelitach, pochodzą zasadniczo z dwóch źródeł. Pierwszym jest powietrze połykane podczas jedzenia, mówienia, palenia papierosów, żucia gumy.  Drugie źródło, to gazy powstające w wyniku przemian fermentacyjnych zachodzących podczas trawienia pokarmu.  Gazy w jelitach, to głównie: dwutlenek węgla, tlen, azot, metan – te są bezwonne. Za nieprzyjemną woń odpowiada siarkowodór i inne siarkowe pochodne.  Ilość i rodzaj gazów w jelitach zależą od wielu czynników. Wśród nich wymienić należy: dietę (pewne pokarmy działają wybitnie gazotwórcze), skład flory bakteryjnej jelit (nadmiar bakterii fermentacyjnych, obecność bakterii w jelicie cienkim), oraz sprawność trawienna układu pokarmowego. W przypadku niektórych osób, nadmierne wytwarzanie gazów jest efektem niedoboru pewnych enzymów trawiennych, np. laktazy trawiącej cukier mleczny. Nadmierna ilość gazów (wraz z innymi dolegliwościami) może świadczyć o chorobach układu trawiennego, np. niewydolności trzustki, stanów zapalnych jelit, obecności pasożytów (np. lamblii).

Jak sobie pomóc?

Na ogół zbyt duża produkcja gazów w jelitach jest spowodowana błędami żywieniowymi, które możemy skorygować. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie, lub przynajmniej ograniczenie niektórych pokarmów: np. fasoli, cebuli (zwłaszcza smażonej), brukselki, kapusty, soi. W przypadku roślin strączkowych, sporej części związków powodujących powstawanie gazów, możemy się pozbyć, poprzez odpowiednią obróbkę, np. wielogodzinne moczenie oraz długie gotowanie. Przyprawianie potraw ziołami: kminkiem, majerankiem, liściem laurowym, jałowcem – poprawia ich strawność.

Wstydliwy problem – gazy w jelitach

Gazy bywają zmorą osób, stosujących tzw. zdrową dietę, opartą na surowych warzywach, owocach, ziarnach zbóż. Nadmierna ilość błonnika powoduje wzmożoną fermentację w jelitach. W tym przypadku wskazany jest umiar i stopniowe „przyzwyczajanie” układu pokarmowego do diety bogatej w błonnik. Jeśli podejrzewamy, że problem gazów związany jest ze spożywaniem produktów mlecznych – najwidoczniej cierpimy na niedobór laktazy, wówczas rozwiązaniem jest jej suplementacja (najlepiej po uzgodnieniu z lekarzem), lub wybieranie produktów mlecznych pozbawionych laktozy. Często nadmierna fermentacja w jelitach pojawia się po antybiotykoterapii i spowodowana związana jest przerostem flory bakteryjnej – wówczas należy sięgnąć po probiotyki, dzięki którym zasiedlimy jelita „dobrymi” bakteriami. Doraźnie na zbyt dużą ilość gazów w jelitach pomoże wypicie ziołowych naparów np. z rumianku, anyżu, kopru włoskiego, mięty pieprzowej .

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz