Jak się nie dać jesiennej depresji

Krótkie, pochmurne dni, chłód, mała ilość światła słonecznego – to czynniki, które sprawiają, że ogarnia nas „jesienna depresja”. Stajemy się przemęczeni, senni, rozdrażnieni,  nie mamy energii do działania. Jest to stan, z którym na ogół jesteśmy w stanie sobie poradzić sobie sami.  Jest kilka sposobów, by na przekór smutnej jesieni, obudzić w sobie radość i chęć do działania.

Ruch to zdrowie

Jak się nie dać jesiennej depresjiNie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny skutecznie poprawia nastrój. Dzieje się tak pod wpływem wyrzutu do krwi hormonów szczęścia. Endorfiny zaczynają się wydzielać już po 20 minutach intensywnych ćwiczeń i utrzymują się w organizmie nawet do kilku godzin. Wysiłek pomoże nam się zrelaksować, odstresować, oderwać od przygnebiających myśli. Dodatkowym bonusem, który skutecznie poprawi nam humor na dłużej, będzie wyrzeźbiona sylwetka i utrata kilku zbędnych kilogramów. Dlatego, by nie dać się jesiennej chandrze warto zapisać się na  zajęcia fitnessu, pływalnię, siłownię lub kurs tańca.

Nowe wyzwania

Nic nie daje takiej satysfakcji, jak zrealizowane zamierzenia. Jesień, to wbrew pozorom dobry czas, na podejmowanie nowych wyzwań. Zrób coś, o czym zawsze marzyłeś. To nie muszą być wielkie rzeczy. Mierz siły na zamiary. Zapisz się na kurs gotowania, przemaluj ściany w pokoju lub naucz się języka migowego. W zależności od możliwości czasowych i finansowych – zapisz się na regularne zajęcia lub ucz się w domu.

Zmiana diety

Jak się nie dać jesiennej depresjiNa nasze zdrowie i  samopoczucie, bezpośredni wpływ ma to, co jemy. Dlatego, by nie dać się jesiennej chandrze, dobrze jest wzbogacić dietę w kilka składników, które wyraźnie poprawią nam humor i sprawią, że odzyskamy energię.  Serotonina, czyli hormon szczęścia, wytwarza się dzięki dostarczanym węglowodanom. To dlatego jedzenie słodyczy poprawia nam humor. Zdecydowanie jednak lepiej wprowadzić do diety pokarmy bogate w cukry złożone (wieloziarniste makarony, brązowy ryż, kasze), niż zajadać smutek czekoladkami. Węglowodany złożone uwalniają się stopniowo, przez co poprawią nasz nastrój i dodają energii w dłuższej perspektywie. Jesienią jedz więcej morskich ryb i owoców morza – to naturalne antydepresanty! Udowodniono, że kwasy omega-3 wpływają na pracę mózgu, w obszarach odpowiedzialnych za nastrój.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz