zapalenie pęcherza

Dlaczego często dopada w ciąży?

zapalenie pęcherzaCiąża jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi zakażeń dróg moczowych. Powiększająca się macica uciska na moczowody, co utrudnia prawidłowy odpływ moczu.  Zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni moczowodów i  miedniczek, co sprzyja zastojom moczu i mnożeniu się bakterii. Zapalnie dróg moczowych zdecydowanej większości ( ok. 90%) powodują bakterie E. coli. W nielicznych przypadkach stwierdza się zakażenie innymi drobnoustrojami.

Piecze i szczypie – charakterystyczne objawy

Objawy zakażenia dróg moczowych są dosyć charakterystyczne: uczucie parcia, pieczenie, szczypanie przy oddawaniu moczu, ból w dole brzucha.  Powodem do niepokoju powinien być także zmieniony wygląd moczu (ostry zapach, mętność lub różowe zabarwienie). O stanie zapalnym dróg moczowych świadczy obecność w moczu bakterii, leukocytów, erytrocytów,  białka. Dokładną diagnozę stawia się po wykonaniu posiewu moczu i stwierdzeniu liczebności oraz  rodzaju patogennych drobnoustrojów.  Zdarza się, że bakterie obecne są w moczu, przy braku objawów świadczących o zapaleniu ( bakteriomocz bezobjawowy). W przypadku ciężarnych jest to stan, który wymaga leczenia, gdyż może prowadzić do rozwoju groźnych dla matki i dziecka zakażeń.zapalenie pęcherza

Idź do lekarza

Przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.  Skuteczne, dostępne bez recepty leki, nie na każdym etapie ciąży są bezpieczne. Zapalenie dróg moczowych u ciężarnych na ogół leczy się antybiotykami, dobranymi na podstawie wyników posiewu. Ważne, by nie bagatelizować pierwszych objawów, czyli pieczenia, szczypania przy oddawania moczu i od razu rozpocząć leczenie. Skuteczną i bezpieczną w ciąży, bronią na stany zapalne pęcherza jest żurawina. Badania naukowe potwierdziły, że obecne w niej proantocyjaniny zmniejszają przyczepność bakterii do ścian nabłonka układu moczowego oraz hamowanie ich namnażania. Dodatkowo owoce żurawiny są bogate  w witaminę C, która powoduje zakwaszenie moczu, co również hamuje rozwój bakterii.

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz