najlepszy pokarm dla kotów

kotCzym karmić kota, by czuł się dobrze, nie chorował, miał ładną, błyszczącą sierść?
Otóż, by nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem i wyglądem, musi dostawać wraz z pożywieniem odpowiednią porcję białek, węglowodanów, tłuszczów witamin i minerałów. To, z czego, w jakich proporcjach i ilościach powinno się znaleźć w jadłospisie naszego pupila, zależy do kilku czynników. Niezależnie, czy decydujemy się karmić kota domowym jedzeniem, czy gotowymi karmami, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • Wiek kota – kocięta, by zdrowo rosły, potrzebują wartościowego, kalorycznego pożywienia. Z wiekiem zaś koty przybierają na wadze, dlatego starsze powinny zjadać mniej, a ich posiłki powinny zawierać mniej tłuszczów i węglowodanów
  • Tryb życia – domowy kanapowiec ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niż np. kot w gospodarstwie, dlatego powinien dostawać posiłkinajlepszy pokarm dla kotówi mało kaloryczne, a bogate w białko
  • Stan zdrowia – dla kotów z różnymi zdrowotnymi przypadłościami, właściwą dietę powinien dobrać weterynarz. Niektóre pokarmy zaostrzają dolegliwości (np. koty mające problemy z pęcherzem czy nerkami, nie powinno się żywić  wyłącznie suchą karmą)
  • Stan fizjologiczny: ciąża, laktacja – ciężarne i karmiące kotki wymagają specjalnie zbilansowanej wysokokalorycznej, pełnowartościowej, diety. Jedzenie powinno zawierać zwiększone ilości,  wysokiej jakości białka i tłuszczy.

Gotowe karmy dla kotów, zarówno suche, jak i mokre, na ogół są dobrze zbilansowane i uwzględniają zróżnicowane potrzeby żywieniowe pupila. Przygotowanie pełnowartościowych posiłków dla kota w domu jest trudne, wymaga sporej wiedzy i czasu. Jednak nie jest niemożliwe i wielu opiekunów doskonale sobie z tym wyzwaniem radzi.

źródła zdjęc: www.pinterest.com

Dodaj komentarz