Sposoby na kaca - czyli jak przeżyć 1 stycznia

Czym tak właściwie jest kac?

Sposoby na kaca - czyli jak przeżyć 1 styczniaKac (skrót od niemieckiego Katzenjammer ) –  to zespół dolegliwości występujących kilka godzin po spożyciu dużej ilości alkoholu etylowego. Etanol tylko w niewielkim procencie jest wydalany  w postaci niezmienionej (z moczem, przez drogi oddechowe). W zdecydowanej większości ulega w organizmie metabolizmowi. Alkohol etylowy, głównie w hepatocytach wątrobowych, przekształcany jest do toksycznego aldehydu octowego. I to ten związek jest głównym winowajcą złego samopoczucia „dzień po”. Dodatkowo, etanol wzmaga procesy odwadniające, przez co podczas upojenia alkoholowego, dochodzi do utraty sporej ilości wody przez narządy, w tym  przez mózg.  O kaca obwinia się także toksyczny metanol, którego niewielka ilość znajduje się w niektórych ciężkich, gatunkowych trunkach (whisky, burbonie, koniaku). Do najbardziej typowych objawów  syndromu dnia wczorajszego należą: nadmierne pragnienie, ból głowy, nadwrażliwość na hałas, nudności, brak apetytu, biegunka, drżenie rąk, zawroty głowy.

Sposoby na kaca - czyli jak przeżyć 1 styczniaZanim pójdziesz spać

Jeśli stan upojenia alkoholowego nam na to pozwala, zadbajmy o jak najlżejsze przeżycie kaca zanim się on pojawi. Zatem, zanim położysz się spać po udanej imprezie, wypij około pół litra wody mineralnej  i wywietrz pokój w którym będziesz spał (obniżona temperatura i duża ilość tlenu wpłynie korzystnie na zdrowy sen). Jeśli palisz, daruj sobie już tego wieczoru. Nikotyna, dodatkowo obciążając wątrobę, potęguje negatywne działanie alkoholu.

Koszmarny poranek2Sposoby na kaca - czyli jak przeżyć 1 stycznia

Zaraz po wstaniu nawodnij organizm. Najlepsza do tego celu jest wysoko zmineralizowana woda, napój izotoniczny (uzupełnią jony i mikroelementy), sok pomidorowy (potas korzystnie wpłynie na regenerację układu nerwowego). Wypij filiżankę posłodzonej miodem herbaty z cytryną, szklankę soku owocowego lub zjedz winogrona (fruktoza przyspieszy usuwanie alkoholu z organizmu). Niektórym pomaga wypicie soku z kiszonej kapusty lub ogórków (duża dawka witaminy C). Spróbuj spożyć lekki posiłek. Jeśli dasz rade, zmuś się do wyjścia na zewnątrz. Spacer na świeżym powietrzu, postawi cię na nogi. Uważaj na leki przeciwbólowe (szczególnie paracetamol). Nadwyrężona wątroba może mieć problem z ich metabolizmem. Możesz natomiast sięgnąć po suplementy: magnez, witaminę C, witaminę B kompleks, które wspomogą regenerację organizmu i uzupełnią straty.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz