Arginina – aminokwas witalności

Co to za substancja i jak działa?

Arginina (a dokładniej mówiąc l-arginina), czyli kwas 2 – amino 5 guanidynowalerianowy,  to aminokwas endogenny, spełniający w organizmie ludzkim wiele ważnych funkcji. Człowiek syntezuje argininę samodzielnie z innych związków, jednak z wiekiem zdolność syntezy maleje. Arginina jest prekursorem tlenku azotu, który odgrywa kluczowa rolę w funkcjonowaniu układu sercowo – naczyniowego (obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko zawału). Ponadto, arginina jest niezbędna do prawidłowego działania wątroby, chroni nerki, przyspiesza gojenie ran, podnosi odporność, bierze udział w syntezie hormonu wzrostu. Aminokwas ten jest ceniony przez sportowców, ponieważ zwiększa wydolność fizyczną organizmu, reguluje metabolizm, pomaga w utrzymaniu właściwej sylwetki.

L-arginina – na kłopoty z osiągnięciem wzwodu

Arginina – aminokwas witalnościArginina jest często składnikiem suplementów diety polecanych na kłopoty z osiągnięciem wzwodu . Aby doszło do erekcji i utrzymania jej, ciała jamiste prącia muszą wypełnić się krwią. I w tym właśnie pomaga tlenek azotu (arginina, jako jego prekursor). Pod jego wpływem rozszerza się światło naczyń krwionośnych, zwiększa się przepływ krwi – dochodzi do pełnej erekcji.

Źródła argininy

Arginina – aminokwas witalnościArginina jest aminokwasem występującym naturalnie w żywności. Bogatym jej źródłem są produkty naturalnie  bogate w białko: czerwone mięso, drób, nabiał, płatki owsiane, orzechy i nasiona, ryby, owoce morza, jaja, soczewica. U osób stosujących różne diety (np. bezmleczną), u osób z dużymi niedoborami, schorowanych, niedożywionych może zachodzić potrzeba suplementacji tego aminokwasu. Arginina jest bezpiecznym suplementem przy epizodycznym stosowaniu (np. przy kłopotach z wzwodem). Jednak nadwyżka tego związku w organizmie przez dłuższy okres czasu, może doprowadzić do efektu zupełnie odwrotnego niż pożądany.  Dlatego o długotrwałej suplementacji i bezpiecznych dawkach powinien zadecydować lekarz.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz