Jak przyrządzać szparagi?
Świeże szaragi są jędrne i wilgotne. Po naciśnięciu główki powinien pojawić się sok. Przy potarciu jednej łodygi o drugą słychać charakterystyczne skrzypienie. Warzywo najlepiej przyrządzić zaraz po zakupieniu. Można je przechować, owinięte w wilgotną tkaninę w lodówce, przez 2-3 dni. Sezon na szparagi jest krótki, ale warzywa te doskonale nadają się do mrożenia, dzięki czemu możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Szparagi białe, przed gotowaniem czy pieczeniem, należy obrać ze zdrewniałych części łodyg, za pomocą obieraczki do warzyw lub ostrego nożyka. Zielone nie wymagają obierania. Szparagową łodygę należy delikatnie ugiąć, wówczas złamie się ona w miejscu, gdzie zaczyna się część zdrewniała. Zdrewniałą część łodygi należy odrzucić. Szparagi są warzywem delikatnym, nie wymagają długiej obróbki cieplnej. Gotować je należy przez kilka -kilkanaście minut, w lekko osolonym wrzątku. Dla lepszego smaku, do gotowania mnożna dodać szczyptę cukru oraz łyżeczkę masła.
Do gotowania można użyć specjalnego, wysokiego garnka, zaopatrzonego w sitko, w którym gotujemy warzywa „na stojąco”, pod przykryciem (główki powinny wystawać ponad powierzchnię wody). Gdy nie dysponujemy specjalnym naczyniem, szparagi możemy ugotować w bardziej tradycyjny sposób – „na leżąco”. Miękkość sprawdzamy podczas gotowania, widelcem. Szparagi doskonale nadają się do gotowania na parze. Warzywa możemy także przysmażać na patelni, z dodatkiem masła lub oliwy, zapiekać w folii aluminiowej oraz grillować.
Szparagi, mogą stanowić odrębne danie, jak również być aromatycznym i smakowitym dodatkiem do risotto, makaronów, czy tart. Ze szparag możemy także ugotować zupę – krem. Warzywo, doskonale komponuje się z: masłem, sosem beszamelowym, sosem holenderskim, czosnkiem, parmezanem, fetą, jajkami, szynką parmeńską, boczkiem, pomidorami.
Jedzmy szparagi, bo to samo zdrowie!
Szparagi są bardzo mało kaloryczne, 100 gram – to jedynie 18 kcal. Warzywo to jest prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych. Znajdziemy tu sporo witamy C i E, beta karotenu, kwasu foliowego. Zawarta w nich asparagina usprawnia pracę układu moczowego. Spore ilości błonnika oraz inulina (naturalny prebiotyk) zapewnią prawidłowe działanie układu pokarmowego. Szparagi, od dawien dawna, uważane były za afrodyzjak.
źródła: www.poradnikzdrowie.pl
źródła zdjęć: www.pinterest.com