Naturalne sposoby na przeziębienie – pelargonia afrykańska

Przeziębienie, czyli infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, to na ogół łagodna choroba, która dotNaturalne sposoby na przeziębienie – pelargonia afrykańskayka nas nawet kilka razy w ciągu roku. Coraz częściej, nie chcąc narażać organizmu na działanie syntetycznych preparatów, sięgamy po naturalne sposoby walki z przeziębieniem. Naturalne leki, na bazie ziół lub produktów spożywczych stosowane były od dawien dawna, a ich skuteczność potwierdzona została przez wiele pokoleń. Któż z nas nie leczył się herbatą lipową, sokiem z malin czy syropem z cebuli. Aktualnie, coraz więcej preparatów farmaceutycznych (leków, suplementów diety) opiera się  na standaryzowanych wyciągach z roślin leczniczych. Jedną  takich roślin, której działanie lecznicze zostało potwierdzone w wielu badaniach, jest pelargonia afrykańska.

Kariera pelargonii

Pelargonia afrykańska, należy do roślin z rodziny bodziszkowatych. Rośnie w górzystych terenach Afryki Południowej. Różni się w znaczny sposób, od pelargonii ozdobnych, jakie znamy. Kwiaty pelargonii afrykańskiej mają ciemnoczerwoną barwę. Korzeń jest zdrewniały, na początku kremowy, z czasem staje się czerwony. Po 2-3 latach wzrostu rośliny, korzeń  przybiera barwę brązowoczarną i pokrywa się bruzdowatą korą. To właśnie z kory pozyskuje się lecznicze ekstrakty. Rdzenni mieszkańcy Afryki, od tysięcy lat znali i stosowali roślinę, jako remedium na choroby układu oddechowego oraz pokarmowego. Do Europy  pelargonię afrykańską sprowadził brytyjski uczony Charles Henry Stevens. Pokładał on nadzieję, że w wyciągu z korzenia tej rośliny znajdzie lekarstwo na gruźlicę. I faktycznie, jego przypuszczenia się sprawdziły, jak wykazały późniejsze, badania pelargonia wykazuje działanie przeciwprątkowe.

Naturalne sposoby na przeziębienie – pelargonia afrykańskaMoc pelargonii

Z korzenia  pelargonii wyizolowano wiele związków chemicznych, którym przypisuje się lecznicze działanie: kumaryny, proantocyjany, kwasy tłuszczowe, flawonowidy, fenolokwasy. I co ciekawe, prawdopodobnie leczniczą moc pelargonii zawdzięcza się właśnie synergistycznemu działaniu tych substancji. Działanie wyciągu z pelargonii afrykańskiej, w leczeniu infekcji polega na pobudzaniu  naturalnych sił obronnych organizmu do walki z drobnoustrojami. Ponadto, jak wykazują badania, substancje zawarte w korzeniu pelargonii, wspomagają usuwanie zanieczyszczeń z dróg oddechowych, pobudzając rzęski błony śluzowej do pracy. W badaniach potwierdzono również, że związki zawarte w wyciągu z tej rośliny wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, blokując ich namnażanie.

źródła: www.pelavo.pl; www.researchgate.net/publication/288115322

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz