Zero waste - czyli jak śmiecić mniej
Zero waste - czyli jak śmiecić mniejNa czym polega życie wg „zero waste”?

Zero waste, w wolnym tłumaczeniu znaczy – zero odpadów, zero śmieci. Redukcja opadów w życiu codziennym wymaga poświęcenia, polega na rezygnacji z wielu wygód, jak choćby foliowych reklamówek, worków, środków higienicznych. Ograniczenie produkcji śmieci, to recykling w życiu codziennym, nadawanie przedmiotom drugiego, a nawet i kolejnego życia. To ograniczenie kupowania zbędnych przedmiotów, ubrań, mebli, do minimum. „Zero waste” stało się modą, stylem życia, filozofią. Jednak nie oszukujmy się, w śmieceniu nie da się zejść do zupełnego zera. Bowiem każda rzecz, którą nabywamy, użytkujemy, w końcu dokona swojego żywota. Nawet jeśli to będzie drugie, czy piąte życie. Jednak każdy nawet najmniejszy krok, w ograniczeniu produkowania odpadów, wart jest zachodu.

Oto kilka wskazówek, jak drobnymi kroczkami, zacząć żyć według „zero waste”Zero waste - czyli jak śmiecić mniej
  • Rezygnacja z jednorazowych reklamówek i foliowych woreczków – dzięki wprowadzeniu opłat za foliowe siatki, coraz częściej nosimy ze sobą materiałowe, wielorazowe. Trudno jest zrezygnować z woreczków, w które podczas zakupów w marketach, pakujemy towar kupowany na wagę. Spróbujmy chociaż ograniczyć ich ilość. Wybierając zakupy w sklepie osiedlowym, czy na bazarze, możemy poprosić sprzedawcę o zapakowanie w przyniesione przez nas torebki.
  • Bidon na wodę i wielorazowy kubek termiczny – w znakomitej większość, w naszym kraju woda z kranu nadaje się o picia, jakością nie ustępując tej butelkowanej. Rezygnując z zakupu wody, oszczędzamy nie tylko środowisko, ale i pieniądze. Nie kupujmy kawy w jednorazowym kubku, ale zróbmy ją w domu i zabierzmy w wielorazowym kubku. Niektóre kawiarnie za posiadanie własnego kubka na kawę dają specjalne rabaty.
  • Wielorazowe opakowania – do pakowania artykułów żywnościach, zamiast folii, woreczków, stosujmy wielorazowe pojemniki, słoiki, worki z tkaniny (najlepiej uszyte samodzielnie ).
  • Jednorazowe środki higieniczne, zastąpmy wielorazowymi. Płatki do zmywania makijażu wykonamy wycinając krążki ze zużytego ręcznika, które możemy wielokrotnie prać. Zrezygnujmy z podpasek i tamponów, na rzecz kubeczka menstruacyjnego. Pampersy zastąpmy wielorazowymi pieluszkami.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz