Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym - kilka przydatnych uwag

Dlaczego mleko matki jest najlepsze dla dziecka?

O zaletKarmienie dziecka mlekiem modyfikowanym - kilka przydatnych uwagach karmienia piersią dużo by pisać. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że mleko z piersi mamy w pierwszych miesiącach życia dziecka, to najlepsze co można mu dać. Mleko kobiece zaspokaja w 100% potrzeby żywieniowe maluszka, dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin, minerałów. Zawiera probiotyki. Nie do zastąpienia jest emocjonalna więź, jaka między matką a dzieckiem się wytwarza podczas aktu karmienia piersią.  Jak dowodzą badania, ma to wpływ na późniejszy rozwój emocjonalny dziecka. Mama wraz z mlekiem przekazuje dziecku przeciwciała, które wytwarza jej organizm, przez co niedojrzany  jeszcze układ immunologiczny jest odporny na ataki drobnoustrojów. Mleko mamy jest zawsze „pod ręką” i zawsze w odpowiedniej temperaturze, a w dodatku za darmo.

Kiedy mama nie może karmić piersią …

Są jednak sytuacje, kiedy mama, z różnych względów nie może lub nie chce karmić dziecka piersią. Wówczas mleko modyfikowane zastępuje pokarm kobiecy. Producenci mieszanek mlecznych prześcigają się, tworząc jak najlepsze receptury. Mleka modyfikowane podlegają ścisłej kontroli jakości, a normy są wysoko wyśrubowane. Bez obaw, podając dziecku mleko modyfikowane, przygotowane zgodnie z recepturą, dostosowaną do wieku, na pewno dostarczymy mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. O pomoc w wyborze najlepszego dla naszego dziecka mleka, najlepiej poprosić pediatrę.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym - kilka przydatnych uwagMleko modyfikowane powinno być dostosowane do wieku, potrzeb, jak również dolegliwości (alergii, problemów trawiennych itp.) dziecka. Mleko należy zawsze przygotowywać zgodnie z instrukcją, która jest na opakowaniu. Nigdy nie należy mleka rozcieńczać, dawać mniej mieszanki niż zalecana ilość itp. Proporcje wody i mleka są istotne, by dostarczyć dziecku odpowiednią ilość wszystkich składników.

 Mleko przygotowujemy w następujący sposób:
  • Sterylizujemy lub wyparzamy butelkę i smoczek do karmienia.
  • Dokładnie myjemy ręce.
  • Odmierzamy do butelki odpowiednią ilość przegotowanej, letniej wody (nigdy nie zalewamy mleka wrzątkiem, ponieważ możemy utracić część składników żywieniowych).
  • Za pomocą miarki wsypujemy do butelki odpowiednią ilość mleka w proszku.
  • Mieszamy, aby mleko całkowicie się rozpuściło.
  • Na przegubie dłoni sprawdzamy temperaturę mleka. Gdy wyda nam się zbyt zimne – możemy je ogrzać wkładając butelkę do naczynia z ciepłą wodą, gdy zbyt ciepłe, studzimy w zimnej wodzie ( nigdy nie należy mleka przelewać do garnka, w celu pogrzania).
  • Mleko, którego dziecko nie zjadło, od razu wylewamy, nigdy nie zostawiamy „ na później”, gdyż jest doskonałą pożywką dla bakterii.
  • Zawsze przygotowujemy mleko ze świeżej porcji wody i mieszanki mlecznej.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz