Jabłka - doceńmy co dobre i nasze – część 1

Jabłka - doceńmy co dobre i nasze – część 1Jabłka i ich dobroczynne właściwości znane są już od wielu tysięcy lat. Były przysmakiem starożytnych Greków i Rzymian (obecne w mitologii). W polskim Biskupinie odkryto ślady jabłoni, które rosły tam około 1600 r. p.n.e. W obecnych czasach, ten kulisty owoc o soczystym, słodko-winnym, kruchym miąższu jest przysmakiem na całym świecie. Spożywany na surowo, jak również po obróbce cieplnej. Polska jest trzecim ( po Chinach i USA) największym producentem jabłek na świecie.

Najważniejsze odmiany jabłek

Które odmiany są słodkie, twarde, a które winne i miękkie? Które jabłka będą najlepsze na szarlotkę, a które  najsmaczniejsze na surowo.  Oto zestawienie najpopularniejszych (i najsmaczniejszych odmian).

Ligol – duży owoc, o czerwonej skórce, miąższ, kruchy, soczysty, słodki, najlepszy do jedzenia na surowo.

Lobo – duże owce, miąższ delikatny, miękki i bardzo słodki, najlepsze na surowo.

Jonagold– miąższ słodko-winny, kruchy, gruboziarnisty, doskonały na surowo i do sałatek.

Jabłka - doceńmy co dobre i nasze – część 1 Gloster – miąższ, kruchy, aromatyczny, o słodko kwaśnym smaku, doskonałe do sałatek, jako nadzienie do mięs oraz do ciast.

Szara reneta – miąższ kruchy, soczysty, kwaśny w smaku, idealna do rozpieku, na szarlotkę, przetwory, jako dodatek do mięs.

Szampion – czerwono – zielona skórka, miąższ żółtawy, kruchy, soczysty słodki lub lekko kwaskowaty, aromatyczny, najlepszy na surowo oraz do sałatek.

Golden Delicdious – skórka żółta lub lekko zielonkawa, miąższ  soczysty, kruchy, smak słodko-winny.

Antonówka – dojrzałe o skórce w kolorze słomkowym, miąższ twardy, soczysty o lekko kwaskowym smaku, doskonała na soki, przetwory, do ciast.

Papierówka – wczesna odmiana jabłek, skórka zielona, miąższ biały lub lekko zielony, kruchy, soczysty, kwaskowaty, najlepsze na surowo, rozpiekane, na szarlotkę.

źródła: www.pl.wikipedia.org

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz