Dlaczego w święta ubieramy choinkę?

Skąd pochodzi tradycja ubierania drzewka?

Choinka – drzewko iglaste, zazwyczaj jodła lub świerk, rzadziej sosna – stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ubierania choinki narodziła się w Alzacji, gdzie w nawiązaniu do rajskiego drzewa, wstawiano do domów drzewko iglaste i ozdabiano je jabłkami, orzechami, ozdobami z papieru. W okresie przesilenia zimowego drzewko iglaste było także symbolem odrodzenia natury. W Niemczech zwyczaj propagował Martin Luter, który był zwolennikiem spędzania świat w domowym zaciszu. Do Polski tradycja przywędrowała właśnie z Niemiec, na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół katolicki, na początku nie był przychylny zwyczajowi ubierania choinki. Jednak z czasem poprał tradycję i nadał jej symbol religijny. Choinka w wierze katolickiej symbolizuje drzewo życia i nadzieję.

Ozdoby choinkowe i ich znaczenie

Ozdoby wieszane na bożonarodzeniowym drzewku miały swoje znaczenie. I tak, jabłka oraz rajskie jabłuszka symbolizowały owoc rajski, były także symbolem płodności. Orzechy malowane na złoto lub srebrno miały przynieść dobrobyt. Gwiazda umieszczana na czubku drzewka wprost kojarzy się z Gwiazdą Betlejemską, która ukazała się w noc narodzenia Jezusa i była drogowskazem dla pasterzy i mędrców. Początkowo świece, później światełka symbolizują Jezusa, jako świtało dla błądzących. Obecność lampek oraz pokarmów na choince prawdopodobnie ma swoje korzenie także w kulcie zmarłych i chęci uczczenia ich pamięci. Łańcuchy, robione z kolorowego papieru, bibuły, słomy miały symbolizować zniewolenie od grzechu, węża oplatającego rajskie drzewo. Wierzono także, że łańcuchy są oznaką więzów rodzinnych.

Dlaczego w święta ubieramy choinkę?Skąd się wzięły bombki na choince ?

Bombki, zwane tez w różnych regionach Polski bańkami, wykonywane z cienkiego szła, srebrzone od wewnątrz i malowane, stały się popularną ozdobą choinkową w okolicach XIX wieku. Pierwszą bombkę prawdopodobnie stworzył dmuchacz szkła Hans Greiner w 1847 roku, chcąc dekoracją sprawić radość swoim dzieciom. Wg legendy miały one zastępować prawdziwe ozdoby, na które nie było stać jego rodziny. Początkowo bombki przypominały kształtem owoce i orzechy, z czasem zaczęły przyjmować coraz bardziej wyszukane kształty.

 

źródła: www.pl .wikipedia.org; www.newsweek.pl

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz