Zwracamy coraz większa uwagę na to, co jemy. Czytamy etykiety, sprawdzamy składy, staramy się żeby żywność, która będziemy jeść była świeża i jak najmniej przetworzona. I bardzo dobrze. Z pożywieniem przyjmujemy wiele niepotrzebnych, a wręcz szkodliwych składników. Jednak zwracajmy uwagę, na to, by naczynia, w których gotujemy i spożywamy posiłki były także „zdrowe”. Ale jak je wybierać, na co zwracać uwagę? Jakie zagrożenie niosą wyroby do kontaktu z żywnością? Czy wybierać plastik, a może lepiej tradycyjne szkło?
Szkło i ceramika
Uważa się, że bezbarwne przeźroczyste szkło, biała, niezdobiona ceramika, wyprodukowane zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną, są bezpieczne. Niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku stosowania farb. Mogą ona zawierać metale ciężkie – ołów, kadm, chrom. Mogą, ale oczywiście nie muszą (a raczej nie powinny). Newralgiczne jest nie tylko wnętrze wyrobu, ale także kolorowe zdobienia wokół obrzeża od zewnętrznej strony – ta część która dotyka się ustami. Kiedy szkło i ceramika, zdobione są kolorowymi barwnikami, ważne by miały one atest, a zdobienie zostało wykonane zgonie z zasadami (odpowiednio długo wygrzane itp.)
Czy plastik jest bezpieczny?
Coraz głośniej mówi się, ze jednorazowe wyroby z plastiku będą wycofywane z rynku. Jeśli chodzi o ekologię, jest to na pewno dobre posunięcie. Jednak wyroby z plastiku, czyli polistyrenu, polipropylenu, polietylenu, są na ogół bezpieczne dla zdrowia, przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego zwracajmy uwagę, czy na opakowaniu jest informacja, do jakiego rodzaju żywności i w jakiej temperaturze należy używać takich naczyń. I jeśli naczynia są jednorazowe- stosujmy je raz. Również wyroby, w które pakowana jest żywność – butelki, opakowania foliowe, pojemniki – nie mogą nieść zagrożenia dla zdrowia. W przypadku materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, producent ma obowiązek zbadania swoich wyrobów pod kątem możliwości migrowania składników tworzyw (monomerów, wypełniaczy, barwinków itp.) do żywności.
źródła zdjęć: www.pinterest.com