Często przeziębienie bywa mylone z chorobą wywoływaną przez wirus grypy. Objawy bywają podobne. Jednak przy dokładnym ich przeanalizowaniu, z łatwością odróżnimy, co może dolegać nam, albo naszym najbliższym. Zarówno przeziębienie, jak i grypa jest zakażeniem wirusowym. Gatunków wirusów powodujących przeziębienia jest bardzo dużo (około 200), są to między innymi rynowirusy (odpowiadają za 40-50% infekcji), koronawirusy (10-15 %) lub inne np. wirus Coxcackie, adenowirusy, wirusy paragrypy itp. Zapalenie górnych dróg oddechowych wywołuje wirus grypy. Wyróżnia się jego trzy typy: A – atakuje ludzi i zwierzęta, B – chorują wyłącznie ludzie, oraz C– występuje u ludzi i świń. Wirus grypy ma wyjątkową zdolność do mutacji, dlatego tak trudno jest z nim walczyć.

Grypa i przeziębienie – naucz się odróżniać po objawach

Zarówno grypa, jak i przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową. Przebieg infekcji, objawy, a w szczególności następstwa chorób, różnią się od siebie.

Objawy grypy:

  • Szybki rozwój choroby (kilka godzin), objawy nasilone.
  • Wysoka gorączka – powyżej 380C, zazwyczaj utrzymuje się 3-5 dni.
  • Bóle kostno-stawowe o dużym nasileniu.
  • Ból głowy – może być silny, zwłaszcza w początkowym stadium choroby towarzyszy mu światłowstręt, ból gałek ocznych.
  • Zapalenie górnych dróg oddechowych: kaszel, ból gardła – na początku choroby kaszel ma charakter suchy, napadowy, z czasem zmienia się w wilgotny.
  • Silne osłabienie „kładące” chorego do łóżka.
  • Uczucie wyczerpania, mogące utrzymywać się nawet 2-3 tygodnie po infekcji.

Objawy przeziębienia:

  • Choroba rozpoczyna się na ogół łagodnie, pojawia się wysięk z nosa, uczucie zatkania nosa, obrzęk śluzówek, kichanie, katar, łzawienie oczu.
  • Zapalenie górnych dróg oddechowych: kaszel – początkowo suchy, w charakterystycznym przebiegu choroby, przechodzący w wilgotny; ból gardła, drapanie w gardle.
  • Ból głowy, z reguły o małym nasileniu.
  • Stan podgorączkowy lub lekka gorączka, dreszcze.
  • Złe samopoczucie, jednak najczęściej bez konieczności leżenia.
Grypa – najgroźniejsze są powikłania

Postępowanie w przypadku przeziębienia i grypy jest podobne. Jak wiemy, na wirusa nie ma lekarstwa. Zapalenie górnych dróg oddechowych możemy łagodzić domowymi sposobami oraz lekami bez recepty (tabletki do ssania, syropy). Na gorączkę i ból należy przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W ciężkich przypadkach grypy, lekarz może przepisać preparat hamujący namnażanie wirusa. Choroba wirusowa, zarówno zwykłe przeziębienie, jak i grypa muszą minąć same. Jednak o ile, w przypadku przeziębienia bardzo rzadko dochodzi do ciężkich powikłań, o tyle grypa rok w rok zbiera swoje żniwo. Do najgroźniejszych następstw pogrypowych należą: zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia, sercowego, zapalenie płuc, ropień płuca, encefalopatia (czyli uszkodzenie mózgowia), zapalnie opon mózgowych, mózgu, sepsa, niewydolność nerek  i wiele, wiele innych. Część z nich udaje się wyleczyć, jednak w niektórych przypadkach, następstwem powikłań pogrypowych jest śmierć.

Pamiętamy – grypa atakuje każdego roku i każdego roku zbiera śmiertelne żniwo. Nie ma na nią lekarstwa. Jedynym sposobem uniknięcia choroby jest szczepienie!!!

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz