Nadbudowa paznokci żelem
Po przygotowaniu płytki paznokcia i pomalowaniu go bazą, możemy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest nadbudowa paznokcia za pomocą żelu. Pod naturalną płytkę podkładamy papierową formę. Owijamy nią palec, tak aby powstał szpiczasty czubek, w miejscu gdzie ma być paznokieć, kocówki sklejamy ze sobą po drugiej stronie palca. Formy mają zazwyczaj nadrukowaną skalę. Ułatwia to nałożenie żelu na wszystkie paznokcie, mniej więcej na taką samą długość. Na naturalną płytkę, oraz przyklejoną formę nakładamy równomiernie, pędzelkiem, warstwę żelu. Umieszczamy dłoń pod lampą. Długość utwardzania żelu zależy od mocy lampy. Przeważnie, na etykiecie preparatu są wskazówki, jak długo należy go utwardzać w jakiej lampie. Standardowo, przy lampie średniej mocy optymalny czas to 60 sekund. Następnie kładziemy drugą warstwę żelu. Tym razem nieco większą krople nakładamy na sam środek paznokcia, tak aby później przy pomocy pilnika nadać paznokciu naturalnie wyglądający, lekko wypukły kształt płytki (tzw. krzywa C).
Utwardzamy żel w lampie. Następnie ściągamy formę. Sprawdzamy, czy żel na paznokciach dobrze się trzyma i czy jest twardy. Jeśli te warunki są spełnione, przystępujemy wyszlifowania żelu i nadania paznokciu odpowiedniego kształtu. Zaczynamy od pilnika o dużej ziarnistości, wygładzamy i wykańczamy, przy pomocy bloku polerskiego. Po skończeniu piłowania, pozbywamy się pyłu z rąk jak oraz stanowiska pracy. Nie zapominajmy o tym, bo gdy pyłki dostaną się on na paznokieć lub top podczas malowania, zepsują efekt, na lakierze powstaną grudki, a top nie da efektu nabłyszczenia. Następnie przecieramy płytkę cleanerem i możemy przystąpić do malowania paznokci lakierem . Jak zrobić to prawidłowo, opisałam we wpisie o manicure hybrydowym (tutaj). Paznokcie malujemy dwukrotnie, po każdym malowaniu utwardzając odpowiednią ilość czasu w lampie, nakładamy top, utwardzamy, przecieramy paznokcie cleanerem. I gotowe! – możemy ciszyć się długimi paznokciami.
Co robić z odrostami i jak ściągnąć paznokcie żelowe?
Jeśli nałożone wcześniej paznokcie żelowe trzymają się mocno, a jedynie mamy odrost – nie musimy ich zdejmować. Wówczas spiłowujemy pilnikiem lub frezarką warstwę lakieru a następnie kładziemy żel w miejsce odrostu. Po utwardzeniu nanosimy jeszcze jedną, cienką warstwę żelu na cały paznokieć i wygładzamy powierzchnię pilnikiem. Jeśli paznokcie odchodzą, spróbujmy delikatnie je ściągnąć przez podważenie. Nie zrywajmy na siłę, bo możemy zrobić to wraz z naturalnym paznokciem lub jego częścią. Jeśli chcemy całkowicie pozbyć się żelu, postępujemy tak jak w przypadku hybryd, mocząc paznokcie w acetonie, przez dłuższy czas. Możemy także spiłować warstwę żelu za pomocą frezarki, ewentualnie pilnika. Uważajmy, aby przy tym nie spiłować swojej naturalnej pytki.
źródła zdjęć: www.pinterest.com