Olejek różany, to jeden z najskuteczniejszych, najsłynniejszych i najstarszych kosmetyków naturalnych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom i przepięknemu zapachowi jest tak chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Olejek z płatków róż sprawdzi się w pielęgnacji nawet wrażliwiej cery, zatem warto mieć go w swojej kosmetyczce.

Jak powstaje olejek różany?

Olejek wytwarzany jest w procesie destylacji płatków kwiatowych przy użyciu wody lub pary wodnej. Aby otrzymać olejek różany wysokiej jakości należy poddać powolnej destylacji róże damasceńskie, zbierane raz do roku o świcie, gdyż wtedy w ich płatkach znajduje się najwięcej substancji aromatycznych. Następnie olejek uzyskany w procesie destylacji, poddaje się ekstrakcji z użyciem organicznych rozpuszczalników, dzięki czemu uzyskuje się absolut różany, który zawiera najwyższą koncentrację substancji aromatycznych. W ten sposób powstaje jedna z najdroższych substancji perfumeryjnych na świecie, gdyż do produkcji 1 kg absolutu różanego, należy zużyć 5 ton płatków.

Właściwości zdrowotne

Olejek z płatków róż wykorzystywany jest jako naturalny środek uspokajający, odstresowujący i relaksujący. Dzięki właściwościom antyseptycznym wykorzystuje się go również, do leczenia infekcji grzybiczych i bakteryjnych, zwłaszcza gdy pojawiają się one na skórze. Ponadto olejek różany regeneruje i odbudowuje skórę, a także i łagodzi podrażnienia. Stosuje się go do walki z martwicą skóry oraz stanów zapalnych powstałych w wyniku oparzeń popromiennych. Olejek różany reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Zaleca się go również stosować przy przewlekłych stanach zapalnych żołądka, a także bólach migrenowych. Łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, dodaje energii i poprawia nastrój.

Właściwości kosmetyczne

Olejek różany, to świetny kosmetyk który zapobiega powstawaniu rozstępów. Kremy i balsamy z dodatkiem tego olejku świetnie nawilżają i łagodzą podrażnienia, przywracają elastyczność skóry i działają odmładzająco. Ponadto świetnie sprawdza się w leczeniu skóry trądzikowej, gdyż leczy stany zapalne oraz rozjaśnia przebarwienia, a także reguluje pracę gruczołów łojowych i redukuje widoczność blizn potrądzikowych.

Warto mieć na uwadze, że olejek różany jest jednym najsilniejszych i najpopularniejszych afrodyzjaków. Osoby borykające się z obniżonym libido, powinny zainwestować w olejek lub np. świeczki zapachowe, czy różne perfumy. Już kilka kropel olejku różanego pobudza i zwiększa ochotę na seks.

Dodaj komentarz