W Kościele Katolickim rozpoczął się właśnie czterdziestodniowy post. Wielki Post dla katolików jest szczególnym czasem. Ten okres w roku liturgicznym warto wykorzystać na dobre postanowienia i zmiany. Zalety postu mają niewymierne korzyści zarówno w życiu duchowym jak i cielesnym.

Znaczenie postu

Post występuje w każdej religii i tradycji na świecie, jest drogą do doskonalenia duszy i ciała. Zakłada rezygnację nie tylko z jedzenia, ale innych uciech życiowych i używek. W tym czasie należy podjąć trudne wyzwania, zrezygnować z przyjemności i w ten sposób kształtować swój charakter. Świadoma rezygnacja z jedzenia słodyczy, picia alkoholu, palenia papierosów, czy też nieustannego korzystania z social mediów będzie bardzo korzystna dla zdrowia. Postne wyzwania bardzo często podejmują również ludzie niereligijni, gdyż posty od starożytności są wpisane w kulturę każdej religii. Obecnie kilkudniowe postne głodówki stały się też po prostu modne.

Zalety postu

Już kilkugodzinna lub kilkudniowa głodówka, która zakłada przyjmowanie płynów sprawi, że organizm oczyści się z toksyn. Kolejne zalety postu to przyśpieszenie metabolizmu oraz poprawa wyglądu oraz samopoczucia. Ograniczenie cukru sprawia polepszenie nastroju oraz uregulowanie poziomu glukozy we krwi. Rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych obniża cholesterol i poprawia pracę układu pokarmowego, a odstawienie alkoholu pozwala zregenerować się wątrobie. Największą zaletą poszczenia, zarówno tego polegającego na głodówce jak i na rezygnacji np. ze słodyczy i potraw mięsnych jest utrata masy ciała.

Jak mądrze pościć?

Aby wszystkie efekty postu utrzymały się jak najdłużej, musimy pościć mądrze, a niekiedy pod okiem lekarza lub dietetyka. I tak np. ograniczając liczbę posiłków, nie powiększajmy ich porcji, a braku słodyczy nie zastępujmy innymi niezdrowymi przekąskami. Tradycyjne postne dania nie zawsze są dietetyczne, gdyż bywają ciężko strawne i tłuste oraz gotowane lub wypiekane z mąki pszennej. Warto poszukać bardziej lekkich rozwiązań, zwłaszcza gdy w czasie postu chcemy schudnąć. Musimy pamiętać, że post jest  swego rodzaju dietą, którą nie wszyscy mogą przestrzegać np. kobiety w ciąży, małe dzieci, czy chorzy. Dlatego też takie osoby nie powinny podejmować restrykcyjnych głodówek. Aby utrzymać efekty poszczenia, to po jego zakończeniu nie możemy wrócić do złych nawyków i nałogów. Zapominając o zachowaniu umiaru przy wielkanocnym stole, szybko dopadnie nas efekt jo-jo i pogorszy się ogólne samopoczucie.

Dodaj komentarz