niedobór sodu a sól

Sól nadaje smaku naszym potrawom, doceniamy ją również za właściwości konserwujące. Niestety jest też bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Dlatego dieta bez soli będzie korzystna dla każdego z nas, nawet dla tych którzy cierpią na niedobór sodu, gdyż znajdziemy ją w różnych produktach.

Sposoby na ograniczenie soli w codziennej diecie

Dieta niskosodowa, czyli dieta bez soli nie musi być niesmaczna i jałowa (czego taki wiele osób się obawia). Smak potraw można wzbogacić poprzez marynowanie poszczególnych produktów w przyprawach. Mięsa oraz owoce morza należy zamarynować przed obróbką termiczną: gotowaniem, pieczeniem, smażeniem lub grillowaniem. W ten sposób aromat przypraw i ziół wykorzystywanych do marynowania przejdzie do produktów i wzbogaci ich smak. Marynowanie mięs i warzyw, nie tylko pozwala na zrezygnowanie z dodawania soli, ale również utrzyma soczystość produktu. Do marynaty warto wykorzystać ocet jabłkowy, ocet winny lub ocet balsamiczny. Potrawy bez soli zamarynowane w ziołach i przyprawach z dodatkiem octu lub oliwy będą wyjątkowo soczyste i smaczne.

warzywa na niedobór sodu

Czym zastąpić sól w kuchni?

Sól najszybciej i zarazem najłatwiej jest zastąpić ziołami. Jednym z jej najlepszych zamienników jest lubczyk, już kilka listków tej rośliny nadaje potrawom intensywny smak i aromat. Cząber, to kolejny bardzo aromatyczny i skuteczny zamiennik soli, z którego produkuje się przyprawę o nazwie czubryca. W naszej kuchni powinny się też pojawić takie zioła jak: bazylia, estragon, majeranek, kolendra, szałwia i rozmaryn. Zużycie soli w kuchni zmniejszy również dodawanie do potraw: gałki muszkatołowej, imbiru, a także soku z cytryny. Trzeba także pamiętać o produktach spożywczych, które zawierają kwas glutaminowy, który znajduje się w: brokułach, pomidorach, grzybach, czosnku oraz serach. Pomysły na smaczne dania bez użycia soli znajdziemy na stronie: http://www.wyrzucsolniczke.pl/gotuj-bez-soli

Nadmiar a niedobór sodu

Warto wiedzieć, że sód w diecie jest bardzo ważny, gdyż zapobiega między innymi odwodnieniu organizmu. Niestety jego nadmiar powoduje kłopoty ze zdrowiem i utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Jest winny chorobom układu krążenia oraz nerek. Sód niedobór tego pierwiastka łatwiej jest uzupełnić, niż walczyć z jego nadmiarem. Pierwiastek ten znajduje się w bardzo wielu produktach spożywczych, nie tylko w soli kuchennej. Dlatego tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest ograniczenie stosowania soli, która potęguje jego nadmiar.

Dodaj komentarz