dodatki do kuchni

Niegdyś niezwykle modne prywatki, wróciły do łask pod nazwą „domówki”. Są to kameralne imprezy organizowane w prywatnych domach czy mieszkaniach. Takie przyjęcie sprawiają ogromną frajdę nie tylko gościom, ale także gospodarzom, a ich przygotowanie nie musi być męczące i czasochłonne. Jak zaplanować udane przyjęcie wieczorne? Jak zachować się jako gość? Oto wskazówki.

Menu na wieczornym przyjęciu

Na początku trzeba ustalić listę gości, by zaplanować menu. Warto poprosić o potwierdzenie przybycia, by łatwiej było obliczyć ilość jedzenia i móc je wcześniej przygotować. Nie wypada bowiem, by gospodarz przyjęcia przesiadywał w kuchni po przybyciu gości. Elegancka kolacja powinna składać się z minimum pięciu dań: zimnej przystawki, zupy, dania głównego, deseru. Wybór menu zależy od upodobań, umiejętności i środków gospodarza.

Przygotowanie mieszkania

Na przyjęcie trzeba odpowiednio przygotować mieszkanie. Po pierwsze powinno być posprzątane i uporządkowane. By odświeżyć wnętrze warto zadbać o nowe dodatki, zmienić ustawienie mebli. Miejsce na powieszenie kurtek powinno być wolne, by goście mogli bez problemu zostawić na nim wierzchnie ubranie. W łazience należy przygotować świeże ręczniki i mydło. Trzeba także zadbać o usytuowanie stołu – musi on stać w takim miejscu, by każdy czuł się swobodnie. W pobliżu stołu powinien znaleźć się barek lub mały stolik, na którym znajdą się alkohole. Niedopuszczalne jest stawianie butelek na stole – źle to świadczy o manierach gospodarza. Jeżeli na przyjęciu będą dzieci, należy zorganizować dla nich oddzielny stół.

Zasady rozmieszczania gości przy stole

Przed przyjściem gości warto zaplanować ich rozmieszczenie przy stole. Należy kierować się określonymi zasadami: gospodarze zajmują miejsca na przeciwległych końcach stołu, osoba odpowiedzialna za potrawy powinna mieć łatwy dostęp do kuchni, zaś ta od napojów łatwy dostęp do barku czy stolika z alkoholami. W Polsce zazwyczaj pani domu odpowiada za jedzenie, zaś pan domu za pełne szkło. Po prawej stronie gospodyni powinien siedzieć ktoś najważniejszy lub najstarszy, zaś po prawicy gospodarza jego osoba towarzysząca. Następnie po lewej stronie w podobnej kombinacji zasiądzie gość o drugiej randze. Dalej stosujemy tę zasadę, by każdy miał swoje miejsce przy stole. Jeżeli zaproszeni goście mają ten sam prestiż, możemy do sprawy usadzania podejść bardziej swobodnie, ale zawsze kierując się zasadą przemiennego usadowienia mężczyzn i kobiet. Korzystne dla atmosfery przy stole jest rozdzielanie małżeństw lub związków partnerskich. Powinno się także zwrócić uwagę, by nie sadzać obok siebie ludzi, którzy się nie lubią. Osoba odpowiedzialna za kulinaria powinna tak rozłożyć pracę w kuchni, by na godzinę przed przyjściem gości mieć już wszystko gotowe. Pozostały czas można wykorzystać na nakrycie stołu, przebranie się czy zrelaksowanie przed spotkaniem. Ważne jest, by w dobrym nastroju przywitać gości.

przyjęcie stół kieliszki

Przywitanie gości

Drzwi otwiera zawsze gospodarz, uprzejmie wita przybyłych i pomaga im zdjąć wierzchnie okrycie. Następnie zaprasza gości do pokoju czy salonu. Obowiązkiem gospodarza jest przedstawienie gości, którzy się nie znają. Dopóki nie zjawią się wszyscy, nie zasiada się do stołu. Proponuje się wtedy spoczynek na kanapie i częstuje drinkami.

Przebieg przyjęcia

Przyjęcie rozpoczynamy od zaproszenia do stołu i zaserwowania zimnej przystawki. Przed konsumpcją, gospodarz napełnia kieliszki gości, zaczynając od pań. Kobiety powinny pamiętać, by przed skosztowaniem wina wytrzeć delikatnie usta serwetką, aby nie zostawić śladów szminki na kieliszku. Po przystawce należy podać zupę, pamiętając o zmianie nakryć, następnie danie główne i deser. Puste kieliszki powinny być dyskretnie napełniane, ale nikogo nie wolno zmuszać czy namawiać do picia. Na wieczornym przyjęciu wszyscy powinni być ubrani wizytowo i elegancko. W żadnym wypadku gospodarze nie mogą przyjmować gości w kapciach. Najważniejszym obowiązkiem organizujących przyjęcie jest zadbanie o to, by każdy miło spędził czas i dobrze się bawił.

Dodaj komentarz