silnik ford galaxy

Czy dwie światowe potęgi motoryzacyjne może połączyć współpraca. Czy amerykański koncern ma szansę dogadać się z niemieckim przedsiębiorcą? Jaki byłby cel i wynik takiej kooperacji? Na te pytania odpowiedź można znaleźć bardzo łatwo. Wystarczy cofnąć się do roku 1995. to właśnie wtedy bowiem, z taśm montażowych Ford Moto Company zjechał owoc wspólnej odpowiedzi amerykańskiego giganta i niemieckiego Volksvagena na rosnąca dominację konkurencji w segmencie średniej klasy vanów. Dwa bliźniacze modele, Ford Galaxy oraz niemiecki Sharan (a także Seat Alhambra), dzisiaj już zupełnie do siebie niepodobne, przez prawie dziesięć lat, dzieliły pomiędzy siebie rynek użytkowników samochodów typu van. Dzisiaj, echa dawnej współpracy już dawno przebrzmiały, a obie marki ostro konkurują o serca kierowców i palmę pierwszeństwa na światowych drogach.

Przyjrzyjmy się, jak Ford Galaxy stał się jednym z najpopularniejszych minivanów na świecie.

Udane efekty kooperacji

Pierwsza generacja Forda Galaxy przetrwała na światowych rynkach aż do 2006 roku. Samochód przeszedł co prawda, wraz ze swoim bliźniakami, w roku 2000 generalny lifting, nadal jednak samochody te produkowane były jako wspólne dzieło kilku koncernów. Dopiero pojawienie się kolejnych generacji pojazdów, definitywnie zakończyło tę jakże udaną kooperatywę.

Druga generacja Forda Galaxy zjechała z taśm montażowych w 2006 roku jako całkowicie nowa, ulepszona konstrukcja. Ta generacja, różniła się od Forda Galaxy MK, nie tylko zewnętrznym wyglądem, ale i jednostkami napędowymi i przetrwała w niezmienionej wersji aż do liftingu w 2010 roku.

Rok 2015 przyniósł kolejne, trzecie już, wydanie tego minivana. Zmieniono wersje nadwozia (zarówno tylną, jak i przednią część) i ulepszono poziom wyposażenia oraz układy wpływające na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Zmianom uległo także wnętrze pojazdu.

Współczesny Ford Galaxy to idealne połączenie nowoczesnej stylistyki, wygody oraz bezpieczeństwa.

Nowy Ford Galaxy

Obecna generacja Forda Galaxy charakteryzuje się typową dla tego modelu stylistyką. Dzięki zastosowania koncepcji Kinetic Design, samochód sprawia wrażenie, jakby zawsze był w ruchu – nawet, gdy stoi na zatłoczonym parkingu. Drapieżny wygląd natomiast, zawdzięcza połączeniu krzywizn i ostrych linii. Wysokie nadwozie i szerszy rozstaw osi to kolejne cechy, które odróżniają nowego Forda Galaxy od starszego rodzeństwa.  Na uwagę zasługują również tylne światła LED oraz powiększone, chromowane wloty powietrza.

Jednak to, co najważniejsze w  Fordzie Galaxy kryje się wewnątrz. Wnętrze tego słynnego minivana można scharakteryzować jednym słowem – komfort. Dzięki systemowi EasyFold wnętrze samochodu bez trudu można dostosować do własnych potrzeb a złożenie foteli zarówno drugiego, jak i trzeciego rzędu, to naciśnięcie jednego przycisku.  Nie sposób nie wspomnieć również o aplikacji FordPass. Umożliwia ona zdalne sterowanie drzwiami samochodu, odszranianie przedniej szyby, monitorowanie poziomu paliwa a nawet otrzymywanie informacji o stanie technicznym pojazdu wprost na nasz telefon.

Dodaj komentarz